کالای سردخانه ای چیست؟ انواع نگهداری کالا در سردخانه مواد غذایی

کالاهایی که در سردخانه های مواد غذایی نگهداری و ذخیره می شوند اصولا محصولاتی اند که می بایست در دمایی مشخص شده و رطوبت مناسب نگهداری شوند. استفاده ی درست و بهینه از سردخانه ها و انتخاب سردخانه مناسب و باکیفیت و با استاندارد بالا در نگهداری و حفظ کیفیت کالا نقش بسزا و موثری دارد. اصل اول سردخانه این است کالای نگهداری شده در سردخانه نباید هیچ تغییری داشته باشد. شکل ظاهری آن تغییر نکند. حجم و وزن آن افزایش و کاهش نداشته باشد. آیا ممکن است حجم و وزن کالا در پروسه نگهداری تغییر داشته باشد؟ بلی این امکان وجود دارد. دلایلی چون شوک دمایی، تغییرات دما، تهویه نامناسب و چیدمان نادرست باعث تغییرات در وزن و حجم کالای سردخانه ای می شود. در اینجاست که امتیاز دهی به سردخانه ها و انتخاب سردخانه مناسب اولویت هر صاحب کالا می شود. سردخانه ای را انتخاب نمایید که اصول اولیه کاری هر انبار نگهداری کالا را به درستی رعایت می کند.

انواع کالاهای سردخانه ای

به صورت کلی و عمده تمامی کالاهایی که ماهیت غذایی دارند حتما می بایست در سردخانه مواد غذایی نگهداری شوند . با این وجود برخی از کالاها، با اینکه جزء دسته مواد غذایی محسوب نمی شوند نیر در سردخانه نگهداری می شوند . ممکن است این سوال پرسیده شود مگر سردخانه فضایی اختصاصی برای نگهداری مواد غذایی نیست ؟ در ادامه این مطلب نگاهی اجمالی در خصوص چند دسته از کالایی که در سردخانه نگهداری می شوند خواهیم داشت ؟

کالای خوراکی

کالاهای خوراکی شامل فراورده های دامی (گوشت، مرغ، ماهی و...)، فراورده های لبنی، صیفی جات، انواع میوه ها، آبمیوه ها و حبوبات از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند . با کوچترین شک دمایی و تغییرات و نوسانات دما از بین رفته و فساد در آنها رخ می دهد . نگهداری این کالاها حتما می بایست در سردخانه های مواد غذایی صورت گیرد .

کالای غیر خوراکی

در فواصلی که دمای متعادلی دارند، این کالاها در انبار معمولی نگهداری می شود، اما در تابستان که هوا گرم می شود محصولاتی مانند صمغ، چسب های شیمیایی و قطعات پلاستیکی خودرو در سردخانه نگهداری می شود. لزوما نگهداری این دسته از کالاها در دمای زیر صفر نمی باشد. در سردخانه فضاهایی برای نگهداری چنین کالاهایی تعبیه شده است. با نگهداری صحیح این دسته از کالاها تغییرات شیمیایی و ازبین رفتن و فرسوده شدن در این کالاها اتفاق نمی افتد.

محصولات دارویی

نگهداری محصولات دارویی مختلف مانند انواع قرص ها، کپسول ها، پلاسمای خون و انواع واکسن ها می بایستی در سردخانه به صورت تخصصی حفظ شوند به طوریکه به هیچ عنوان هیچگونه تغییری در شکل ، بافت و یا تغییر در داروها رخ ندهد . به همین دلیل انتخاب سردخانه مناسب جهت حفظ و نگهداری این دسته از کالاها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

نگهداری کالا در سردخانه بالای صفر

همان‌طور که از نام این سردخانه مشخص است، دمای محیط آن بالای صفر درجه (معمولا بین 1 تا 6درجه سانتی گراد) می باشد. این نوع سردخانه به منظور نگهداری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی، انواع میوه و حبوبات‌ استفاده می ‌شود.

نگهداری کالا در سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر در حالت عادی می بایست دمایی بین 19-تا-21 درجه سانتی گراد داشته باشد. سردخانه زیر صفر برای منجمد کردن و نگهداری انواع مواد غذایی استفاده می‌شود. کاربرد اصلی سردخانه های زیر صفر جهت انجماد و نگهداری بلند مدت محصولات دامی است.

سوالات متداول

سردخانه چیست؟

انبار سرد به عنوان مکانی برای نگهداری مواد غذایی در دماهای مختلف تعریف می شود که از فساد و از بین رفتن مواد غذایی تا رسیدن به دست مصرفت کننده جلوگیری می کند. تعداد بی‌شماری از کسب ‌و کار وجود دارند که می‌خواهند نگهداری از محصولات فاسد شدنی یا حساس به دما را مدیریت کنند. انبار سردخانه مکانی را برای نگهداری ایمن این محصولات فراهم می کند.

ذخیره سازی سرد برای نگهداری میوه ها، سبزیجات، گوشت های فرآوری شده، محصولات لبنی، ادویه جات، ترشی جات، میوه های خشک، حبوبات، غذاهای منجمد، مواد شیمیایی و محصولات دارویی استفاده می شود. نگهداری چنین کالاهایی در حالت تازه با کنترل گازهای مختلف، حفظ دما و رطوبت کافی از سیستم ذخیره سازی سرد استفاده می شود.

سردچال، برترین سایت مرجع صنایع و زنجیره تأمین برای معرفی کسب و کار و کالای شما

سردچال، پلتفرم معرفی کسب و کار ، فروش کالا و زنجیره تامین با هدف معرفی بهترین و به روزترین کسب و کارهای مرتبط با صنایع و زنجیره تأمین، فرآهم سازی بستری مناسب جهت فروش کالا، ارائه‌ ی اطلاعات و مشخصات کامل از کسب و کارهای مرتبط، ارائه ی مقالات تخصصی در خصوص صنایع و زنجیره تأمین راه‌اندازی گردیده است.

clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...