SardchalStore SardchalStore

تعریف سردخانه و کاربرد آن در صنایع غذایی (قسمت دوم)

در پست قبلی انواع سردخانه را از نظر دما و ساختار توضیح دادیم در این پست به کالاهایی که باید در سردخانه نگهداری شوند و برخی از چالش های سردخانه می پردازیم.

اقلامی که باید در انبار سرد نگهداری شوند

بازار انبار سردخانه در جهان بسیار متنوع است و محصولات زیادی وجود دارند که به رشد آن کمک می کنند. نه تنها فروشنده بستنی شما، بلکه انواع مختلفی از مشاغل وجود دارند که از خدمات انبار سردخانه برای انواع محصولات استفاده می کنند. در مورد آنها و دلیل نگهداری آنها در یک انبار سردخانه توضیح می دهیم. 

شمع ها

شمع ها به دما حساس هستند. اگر در یک منطقه آب و هوایی خشک زندگی می کنید، ذخیره شمع ها در یک انبار معمولی شروع به ذوب شدن می کند. منجر به خراب شدن شکل شمع یا ترکیب رنگ های جداگانه با هم می شود. همه اینها منجر به خراب شدن شمع ها می شود.

فیلم

فیلم های دوربین باید در محیط سرد نگهداری شوندگرما کیفیت تصاویر را کاهش می دهد و از این رو آنها را باید در مکانی خنک و تاریک نگهداری کرد.

اثر هنری

اثر هنری یکی دیگر از مواردی است که باید در انبار سرد نگهداری شود. این به این دلیل است که رنگ ها در آب و هوای گرم محو می شوند. رنگ نقاشی های قدیمی نیز شروع به کنده شدن روی بوم می کند.

نگهداری گیاهان در سردخانه

گیاهان

 اگر فروشگاه بوتیک یا یک مهدکودک کوچک دارید، باید مبارزه برای زنده نگه داشتن گیاهان را بدانید. سرما باعث شادابی و سلامت گیاهان می شود. گل های شاخه بریده نیز در دماهای سردتر برای مدت طولانی تری تازه می مانند.  

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی نیز یکی از آسیب پذیرترین اقلام به دلیل آب و هوای گرم است. رژ لب ها در آب و هوای گرم معمولا ذوب می شوند. نگهداری آنها در انبارهای سرد باعث طول عمر آنها می شود.  

ادکلن

هرچه در مورد لوازم آرایشی گفتیم، می توان همان را برای ادکلن نیز گفت. ادکلن که اساساً با مقادیر کم اسانس معطر می شود، تمایل به بخار شدن دارد و باعث می شود که بوی خود را از دست بدهد. از طرف دیگر عطرها دارای 20 تا 30 درصد غلظت اسانس هستند و از این رو برای نگهداری در دمای اتاق بی خطر هستند.

سردخانه سیب

مواد غذایی

تمام غذاهای دریایی، فرآورده های گوشتی یا لبنیات مانند پنیر، شیر و غیره یا منجمد می شوند یا در انبار سرد نگهداری می شوند تا آماده فروش به مشتریان نهایی شوند. این به کاهش سرعت تجزیه کمک می کند.  

دارو

برخی از انواع داروها باید در انبار سرد نگهداری شوند تا از آلوده نشدن آنها اطمینان حاصل شود. مواردی مانند نمونه خون و لوازم پزشکی مانند دوزهای IV باید در محیط سرد نگهداری شوند.

مشکلات و راه حل های انبار سردخانه

برخلاف انبارهای خشک معمولی، انبارهای سردخانه مجموعه ای از مشکلات خاص خود را دارند که فرد باید با آنها مقابله کند. بیایید مشکلات پیش روی سردخانه ها را همراه با راه حل های احتمالی آنها درک کنیم.

تأثیر بر تجهیزات و انسان

دمای سرد اغلب بر تجهیزات داخل تأثیر می گذارد. اگر بخواهیم محصول را برای پالت سازی خارج کنیم، تغییر ناگهانی دما باعث مرطوب شدن و در نهایت آسیب به محصول می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در محیط های سرد ایجاد شده مصنوعی برای انسان نیز خوب نیست. 

راه حل

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی، پالت سازی در حال حاضر در چهار دیوار سردخانه ها امکان پذیر است. در مورد ایمنی انسان در محیط‌های کاری، لباس‌های عایق باید در محل کار با دکمه‌های بزرگی که روی دستگاه‌های اسکن قرار می‌گیرند، ارائه شود که از طریق دستکش‌های محافظ قابل لمس باشد. 

چالش های سردخانه

تاثیر روی باتری ها

دمای طولانی بر کارایی باتری نیز تأثیر می گذارد. در دماهای بسیار بالا یا پایین، باتری ها تمایل دارند تنها 50 درصد ظرفیت خود را در دمای اتاق شارژ کنند. بنابراین، مدت زمانی که آن اسکنرهای دستی برای یک جفت باتری کار می کنند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

راه حل

هر وسیله ای که با باتری در انبار سردخانه کار می کند باید با مهر و موم هایی طراحی شود که بتواند تغییرات دما از محیط تا دمای انجماد را بدون ایجاد تراکم تحمل کند. 

کالاهای یخچال دار با نیازهای متفاوت

لازم نیست هر چیزی که در انبار سرد نگهداری می شود در شرایط انجماد قرار گیرد. ممکن است برای نگهداری محصولات مختلف در محدوده دمایی متفاوت نیاز باشد.

به عنوان مثال، سبزیجات به دمای 12 درجه سانتی گراد، گوشت باید در دمای 2- درجه سانتی گراد، محصولات لبنی در دمای 1 درجه سانتی گراد و بستنی به دمای منفی 23 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

راه حل

اگر نیاز به نگهداری محصولات متنوع دارید، می توانید یک 3PL تهیه کنید که یک انبار سردخانه اختصاصی برای مشتریان خود دارد.