شیر انبساط ترموستاتیک و الکترونیک در چیلر

شیر انبساط چیلر

در این پست قصد داریم به بررسی شیر انبساط حرارتی در چیلر بپردازیم. ما قصد داریم به بررسی انواع رایج شیر انبساط در چیلرهای متعارف تجاری مدرن بپردازیم، دریچه انبساط حرارتی که به صورت پایلوت کار می کند، شیر انبساط ترموستاتیک و همچنین شیر انبساط الکترونیکی.

شیر انبساط میزان جریان مبرد بین کندانسور و اواپراتور را کنترل می کند. شیر وظیفه مکش گرمای خط که وارد کمپرسور می شود را بر عهده دارد. مقدار جریان مبرد به اواپراتور را متناسب با تغییر بار سرمایشی تغییر می دهد. اواپراتور به مقدار معینی مبرد مایع نیاز دارد تا تبادل حرارت کافی ایجاد شود. اگر مقدار زیادی سوپرهیت روی خط مکش وجود داشته باشد، بخار زیادی وارد کمپرسور می شود. اگر چنین است، می توان اجازه داد مقداری مبرد مایع بیشتر از کندانسور وارد اواپراتور شود.

شیر انبساط تعادل را بین مقدار مناسب مبرد مایع و مقدار مناسب سوپرهیت حفظ می کند. تعادل باید درست باشد. شما فقط می خواهید بخار وارد کمپرسور شود. اگر مایع مبرد وارد کمپرسور شود به شدت به کمپرسور آسیب می رساند زیرا مایعات قابل تراکم نیستند.

سردچال، معرفی کسب و کارها

***در SARDCHAL.COM شما می توانید آگهی های مربوط به شیر های انبساط را مشاهده کنید و با انواع تولید کنندگان و تامین کنندگان شیر انبساط آشنا شوید و اگر شما نیز در این زمینه فعالیت دارید می توانید با ثبت آگهی و پست تبلیغاتی کسب و کار خود را معرفی کنید، پس همین حالا عضو باشگاه مشتریان سردچال شوید.***

شیر انبساط پایلوت

مبرد به صورت مایع از کندانسور، از طریق لوله، به شیر انبساط و سپس به اواپراتور جریان می‌یابد. قطعه بزرگ متصل به پایین لوله سفید به عنوان شیر اصلی شناخته می شود. این می تواند برای جداسازی کندانسور استفاده شود.

یک شیر انبساط ترموستاتیک بسیار کوچکتر که به پایلوت شیر انبساط اصلی تغذیه می کند، جریان در این شیر انبساط کوچکتر چیزی است که شیر انبساط اصلی را کنترل می کند. به شیر انبساط پایلوت یک لوله مویرگی متصل شده است که به بالا می رود و به یک لامپ حرارتی متصل می شود. که روی خط مکش کمپرسور قرار می گیرد.

 در نمای جانبی یک مدل چیلر آب خنک، ما می توانیم مسیر مبرد را از کندانسور به شیر انبساط اصلی و داخل اواپراتور ببینیم. شیر پایلوت نیز به کندانسور متصل می شود و به شیر انبساط اصلی وارد می شود و توسط لامپ حرارتی روی خط مکش کنترل می شود.

لامپ حرارتی روی خط مکش قرار دارد، یک لوله مویرگی بین لامپ و سر شیر قرار خواهد گرفت. لامپ با مبرد پر شده است، هنگامی که سوپرهیت افزایش می یابد، این باعث می شود که گرما از طریق خط مکش به داخل لامپ منتقل شود.

با داغ شدن لامپ، مبرد داخل شروع به جوشیدن و انبساط می کند. همانطور که منبسط می شود، مبرد را از طریق لوله مویرگی خارج می کند و این باعث افزایش فشار در لوله مویرگی می شود. این فشار در تمام طول لوله مویرگی به بالای شیر پایلوت فشار می آورد. این فشار به بالای شیر فشار می آورد، فشار روی شیر باعث بسته شدن یا باز شدن آن می شود و ما از آن برای کنترل جریان مبرد از طریق چیلر استفاده می کنیم.

می بینیم که با افزایش فشار در لوله مویین، فشار به سمت پایین حرکت می کند و شیر ترموستاتیک پایلوت را مجبور به باز شدن می کند. مبرد از طریق آن جریان می یابد و شیر انبساط اصلی را بالا می برد و آن را باز می کند. مبرد اکنون از کندانسور و به اواپراتور جریان می یابد.

شیر انبساط ترموستاتیک

شیر انبساط ترموستاتیک در چیلرهای هوای خنک که ظرفیت خنک کنندگی کمتری دارند بسیار رایج است. این ها عملکرد مشابهی را در شیر انبساط پایلوت ارائه می دهند، فقط کمی متفاوت عمل می کنند.

توجه داشته باشید که روی دریچه یک لوله مویرگی نازک از بالای دریچه خارج می شود (شیر در کنار آن است) این لوله از خط مکش خارج می شود تا گرمای فوق العاده را اندازه گیری کند و به آن واکنش نشان دهد. این دریچه خاص همچنین دارای یک لوله یکسان سازی ضخیم تری است که از کنار شیر خارج می شود.

این نوع اساساً همان چیزی است که در نوع شیر انبساط پایلوت به عنوان شیر کنترل کننده استفاده می شود، به جز اینکه برای کنترل مستقیم چیلر استفاده می شود. "شیر انبساط اصلی" وجود ندارد، این شیر اصلی در این طراحی است.

با این طراحی از یک لامپ حرارتی برای اندازه گیری دمای سوپرهیت در خط مکش چیلر استفاده می کنیم. همانطور که لامپ گرم می شود، مبرد داخل آن به جوش می آید که باعث ایجاد فشار در لوله مویرگی می شود. فشار به سمت پایین مویرگ حرکت می کند و روی سر شیر فشار می آورد. با فشار دادن سر به پایین، شیر را باز می کند تا مبرد بیشتری به اواپراتور جریان یابد. هنگامی که سوپرهیت کاهش می یابد فشار نیز کاهش می یابد و بنابراین شیر شروع به بسته شدن می کند.

شیر انبساط الکترونیکی

 این نوع شیر انبساط بهترین عملکرد را دارد زیرا شیر از یک استپر موتور در بدنه استفاده می کند. استپر موتور موقعیت سوپاپ را دقیقاً کنترل می کند و جریان بسیار دقیق مبرد را امکان پذیر می کند.

شیر انبساط الکترونیکی

 استپر موتور در سمت چپ، در مرکز آن شفتی قرار دارد که به سوزن متصل می شود. سوزن به یک نشیمن در دریچه فشار می آورد.  استپر موتور شفت را به عقب و جلو هل می دهد و می کشد. همانطور که شفت حرکت می‌کند، نشیمن سوپاپ را باز یا مسدود می‌کند تا جریان مبرد از کندانسور به اواپراتور اجازه داده شود یا محدود شود. کنترل کننده فشار و دمای مبرد را اندازه گیری می کند تا تعیین کند که چقدر باید باز و یا بسته شود.

تفاوت شیر انبساط الکترونیکی و ترموستاتیکی در چیست؟

  1. دقت در عملکرد شیر شیر انبساط الکترونیکی بیشتر است.
  2.  از طراحی پیچیده‌ تری برخوردار است.
  3. قیمت آن از نوع ترموستاتیکی بیشتر است.
  4. شیر انبساط ترموستاتیکی به توان بیشتری از کمپرسور نیازمند است.
  5. شیر انبساط الکترونیکی در فشارهای پایین کندانسور دارای عملکرد مناسب‌ تری است
  6. از شیر انبساط  الکترونیکی می‌توان در انواع مبردها استفاده کرد.


clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...