نقش کمپرسورها در چرخه تبرید تجاری

سیستم تبرید تجاری یک صنعت عظیم گسترش یافته است. فرآیند سرد کردن می تواند فرآیندی با دمای بالا باشد تا محیط را به انجماد در دمای پایین برساند. سردخانه ها اهمیت کلیدی در تجارت مواد غذایی دارند. اگر سیستم تبرید به درستی کار نکند، کل این تجارت به خطر می افتد.

تبرید تجاری چالشی را برای تکنسین‌ها، مالکان و نصاب‌هایی که هر روز با آن‌ها سروکار دارند، ایجاد می‌کند. در واقع، تمام صنایع بزرگ مانند مواد غذایی، مواد شیمیایی و فناوری به سیستم‌های برودتی برای نگهداری در سردخانه نیاز دارند.

سیستم های تبرید تجاری با استفاده از یک مدار تبرید که با یک سیستم جذب یا کمپرسور بخار برای خنک یا خشک کردن هوا کار می کند، کار می کنند. اصل کلی تبرید مایع را به گاز منبسط می کند و گرما را از ناحیه محلی حذف می کند. یکی از اجزای ساده سیکل تبرید، کمپرسور تبرید تجاری است.

چگونه کمپرسور در تبرید تجاری کار می کند

نقش کمپرسور در چرخه تبرید مانندقلب در بدن یک موجود زنده نقشی را در سیستم ایفا میکند. نیروی آن از موتور الکتریکی ثابت در سیستم تامین می شود و این فرآیند فشار وارد بر سیستم مبرد را کاهش می دهد.

مبرد از کمپرسور از طریق کندانسور جریان می یابد. هنگامی که این فرآیند اتفاق می افتد، در کندانسور  بخار به شکل مایع تبدیل می شود و گرما منتشر می کند. در چیلرهای فرآیند هوا خنک، بخار در دمای بالاتری نسبت به هوای عبوری از کندانسور قرار میگیرد. در سیستم‌های مبرد فرآیندی که با آب خنک می‌شوند، بخار مبرد در دمای بالاتری نسبت به آبی که از کندانسور عبور می‌کند، قرار می‌گیرد.

فرآیند مبرد چرخه خود را در کندانسور کامل می کند. حالا از دستگاه اندازه گیری یا شیر انبساط می گذرد و فشارش پایین می آید.

در نهایت، مبرد به اواپراتور می رسد. اواپراتور گرما را از فضایی که قرار است خنک شود جمع آوری می کند و سپس، مبرد به کمپرسور باز می گردد و کل چرخه یک بار دیگر شروع می شود.

سیستم های مبرد صنعتی

این فرآیند چرخه اساسی یک سیستم تبرید تجاری را توصیف می کند. همین فرآیند زمانی بزرگتر و پیچیده تر می شود که در یک سیستم در اندازه صنعتی اعمال شود.

با سیستم های اندازه صنعتی متوجه خواهید شد که بارها بزرگتر هستند و برای مدت زمان طولانی تری اجرا می شوند تا نیازهای موجود در چرخه تبرید فعلی را پوشش دهند. این ظرفیت بزرگتر قطعاً به منابع بیشتری نیاز دارد. کمبود منابع می تواند تاثیر بدی بر عملکرد سیستم داشته باشد.

دما نیز باید کمتر باشد زیرا فضا بزرگتر است. همین فاکتور فضا بر میزان عایق مورد نیاز تأثیر می گذارد. عایق مناسب به مواد بیشتری نیاز دارد تا خنک کننده را برای مدت طولانی تری دست نخورده نگه دارد.

سیستم خنک کننده صنعتی همیشه چند مرحله ای است. برای حفظ تمام مراحل در سطح بهینه عملکرد، تعدادی اواپراتور و کمپرسور مورد نیاز است. به همین دلیل است که وقتی صحبت از تبرید صنعتی به میان می‌آید، تجهیزات بیشتری برای حفظ کارایی سیستم مورد نیاز است.

به عنوان مثال، گیرنده های مایع تجهیزات اضافی هستند که مورد نیاز هستند. اینها واحدهایی هستند که در نزدیکی کندانسورها برای دریافت و ذخیره شارژ مبرد در مقادیر زیاد نصب شده اند.

تله مکنده یکی دیگر از تجهیزاتی است که در سیستم تبرید صنعتی برای جلوگیری از جاری شدن مبرد مایع به داخل کمپرسور نصب می شود. معمولا نزدیک کمپرسور و اواپراتور نصب می شود.

گیرنده های کم فشار کار جداسازی مایع از بخار را انجام می دهند. از این رو، استفاده از آنها در سیستم هایی که در آن سیستم بیش از حد مایع است، مفید است.

همانطور که می بینید، مهم نیست که شما یک سیستم مبرد سایز تجاری دارید یا یک سیستم مبرد با اندازه صنعتی، کمپرسور شما در قلب همه چیز قرار دارد. بدون یک کمپرسور خوب، سیستم شما در معرض خطر چندین نقص و احتمالاً آسیب جدی است. با انجام تعمیرات منظم از کمپرسور خود مراقبت کنید.