تعرفه نگهداری کالا در سردخانه در سال 1402

اکثر محصولات غذایی را نمى توان در تمام مدت سال به صورت تازه نگهداری نمود یا بنا به موقعیت جغرافیایی امکان تولید بعضی از مواد غذایی محدود می باشد؛ با درنظر گرفتن چنین موضوعی می بایست کالای سردخانه ای را به شکلی نگهدارى کرد تا در شرایط مورد نیاز استفاده شوند. هرساله به علت تغییر شرایط سردخانه داری، حق الحفاظ یا همان تعرفه نگهداری کالا در سردخانه تغییر می کند. علاوه براین  باید بدانید که نگهداری کالا در سردخانه یکی از منابع اصلی درآمدزایی سردخانه ها به حساب می آید بنابراین دانستن تعرفه نگهداری کالا در سردخانه در هر سال امری ضروری می باشد.در ادامه این پست به شرح مواردی که در قیمت گذاری تعرفه نگهداری کالا دخیل است و تعرفه نگهداری کالا در سردخانه در سال 1402 می پردازیم.

چرا استفاده از سردخانه برای نگهداری کالا ضروری می باشد؟

همانطور که از نام سردخانه پیداست دما، رطوبت و برودت این محیط به شکلی تنظیم شده که متناسب برای نگهداری هر نوع کالایی (محصولاتی مانند گوشت مرغ سبزیجات میوه جات و ...) باشد و از فساد و خرابی آنها جلوگیری نماید. همانطور که می دانید امروزه انبارهای سردخانه به دو دسته زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شوند؛ پس از آنکه نوع سردخانه بر اساس نوع کالا انتخاب گردید حال زمان آن می‌رسد که محصولات وارد شده داخل قفسه های سردخانه چیده شوند. کرایه سردخانه برای نگهداری کالا از جهات مختلفی ضروری می باشد که حفظ سلامت تازگی محصول، بهداشت و کیفیت و جلوگیری از فساد، از مهم ترین دلایل نگهداری کالا در سردخانه می باشد.

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه در سال 1402

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه

اصول کار سردخانه ها بر امانت داری می باشد و سردخانه ها مانند بانک ها که حافظ پول مشتریان خود می باشند، از کالاهای سپرده شده نگهداری می کنند. سردخانه داران بابت نگهداری کالاهای سپرده شده حق الحفاظی از سوی مشتریان دریافت می کنند که با عنوان اجاره یا کرایه سردخانه نامیده می شود. مهم ترین بخش نگهداری کالا در سردخانه مربوط به حفظ برودت متناسب هر محصول می باشد. واضحا خدماتی نظیر نگهداری کالا، چیدمان کالا در قفسه ها، کنترل موجودی و حفظ بهداشت و سلامت و سرویس های دیگر هزینه های سنگینی به همراه دارند و هر سردخانه ای بر اساس روش های مدیریتی خود عهده دار این مهم بود و در صورت رعایت نکردن هر یک از موارد مربوط به نگهداری کالا، خسارت پرداخت می نماید. هرچند که این تعرفه‌ها هزینه های سنگینی به همراه دارند، اما باید بدانید این هزینه می‌تواند از وارد شدن خسارت به محصولات غذایی و غیر غذایی که توسط شما تولید شده جلوگیری کند. بنابراین با انتخاب سردخانه متناسب با نوع کالایی که دارید در بلند مدت از سرمایه خود محافظت می نمایید. هر ساله تعرفه حق الحفاظ نگهداری کالا در سردخانه از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام می گردد.
تعرفه حق الحفاظ نگهداری کالا در سردخانه در سال 1402 به ذکر زیر می باشد: 

 نگهداری کالا در سردخانه، یکی از منابع اصلی درآمد سردخانه‌ها محسوب می شود و به همین دلیل تعیین یک تعرفه‌ی متناسب با خدمات ارائه‌شده نقش پررنگی در میزان بهره وری و افزایش سود سردخانه خواهد داشت. از آن جایی که می دانید اکثر کالاهای کشاورزی مانند میوه‌ها باید پس از برداشت در مکانی مناسب ذخیره و نگهداری شوند تا کیفیت و تازگی خود را حفظ نموده و در کوتاه مدت فاسد و خراب نشوند. علاوه بر این موضوع نگهداری میوه جات و سبزی جات در سردخانه مزیت های ویژه‌ای برای خریداران و کشاورزان این محصولات به همراه دارد.  برای مثال در هنگام برداشت، با نگهداری میوه‌ و کالا در انبار سردخانه می‌توان از کاهش و افت قیمت‌ها جلوگیری کرد که این امر از لحاظ اقتصادی کمک زیادی به بخش کشاوری خواهد کرد.

انبارداری

حفظ کیفیت کالا

با در نظر گرفتن این موضوع که اکثر میوه‌ها فصلی برداشت می شوند، برای اینکه بتوانید در فصل‌هایی که  محصولی برداشت نمی شود، این کالا ها را تازه و با حفظ کیفیت به بازار عرضه کنید لازم است که این محصولات در سردخانه هایی مجهز و مناسب ذخیره و نگهداری شوند . اکثر میوه‌ها را می توان در سردخانه‌های بالای صفر و با شرایط مناسب ، به صورت طولانی مدت نگهداری کرد. یکی از مهم‌ترین خدماتی که برای از بین نرفتن کیفیت میوه‌ها در سردخانه‌ها ارائه می‌ شود حفظ برودت و کنترل دمای محصول می باشد. این امر نقش بسیار مهمی در جلوگیری از فساد میکروبی ،شیمیایی و فیزیکی خواهد داشت.علاوه بر این کنترل میزان رطوبت متناسب با هر کالا در محیط انبار نیز یکی از خدمات  مهم و حیاتی است که به نگهداری بیشتر کالا در سردخانه کمک می کند. یکی دیگر از خدمات ارائه‌شده برای نگهداری میوه در سردخانه ، خدمات انبارداری و انبار گردانی است که شامل چیدن محصول در پالت ها به دو روش دستی و مکانیزه و کنترل موجودی کالا می‌باشد. اغلب میوه‌ها مثل سیب‌زمینی بوی خاص و تندی از خود تولید می‌کنند که این امر همواره باعث خراب شدن و بو گرفتن میوه های دیگر می شود، به همین دلیل چیدمان صحیح و اصولی این میوه‌ها و قرار دادن آن‌ها در بخش های جداگانه بسیار ضروری است. 

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه چیست ؟

 نگهداری کالا در سردخانه اساسی ترین مورد در سرمایه گذاری ساخت انبار سردخانه است، بنحوی که با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه خط‌مشی اقتصادی خود را چه بعد و چه قبل از ساخت سردخانه می توانید مشخص نمایید. اصول کار سردخانه ها بر امانت داری بوده وسردخانه ها همانند بانک های سرمایه گذازی که محافظ پول مراجعین خود می باشند، حافظ کالا یا محصولات مشتریان خود می باشند.سردخانه ها بابت ذخیره و نگهداری کالای مشتری، حق الحفاظ دریافت میکنند که با عناوین مختلف مانند اجاره سردخانه ، کرایه سردخانه و... شناخته می شود ،مهم ترین خدمت در سردخانه حفظ کیفیت محصولات بوده و به طور کلی به دو دسته زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شود. سپس خدمات انبارداری که از مراحل چیدمان و کنترل موجودی کالا میباشد که به روش های مختلفی انجام می گردد؛ حفظ سلامت بهداشتی و کیفیت کالا با معیار عدم فساد براساس عمر سردخانه و تعاریف دیگر استاندارد نگهداری کالا ودرآخر جلوگیری از سرقت کالای سپرده شده از موارد مهم در زمینه نگهداری کالا در سردخانه می باشد.

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، تعرفه حق الحفاظ نگهداری کالا در سردخانه ها در سال 1401 را مطابق جدول زیر ارائه نموده است.

تعرفه نگهداری کالا در سردخانه های کشور در سال 1401

ردیف

کالا

قیمت (ریال)

1

پنیر و کره

29,181

2

گوشت لاشه، ماهی فله، و مرغ کارتنی

33,930

3

گوشت کارتنی و ماهی کارتنی

32,050

4

خرما، رب و کالاهای مشابه

35,948

5

کیوی، انار، مرکبات، انگور، سیب درختی و کالاهای مشابه (در جعبه پلاستیکی و باکس پالت، طبقه فلزی و با رعایت تمامی استانداردهای لازم )

53,386

6

کیوی، انار، مرکبات، انگور و سیب درختی (در جعبه پلاستیکی بدون باکس پالت فلزی)

45,379

7

سیب درختی در جعبه و یا باکس چوبی

37,834

8

موز و آناناس

58,366

9

تخم مرغ

48,637

10

سیب زمینی و پیاز

33,081

11

بستنی و شیرینی های تر

58,366

آگاهی از تعرفه نگهداری کالا در سردخانه چه کمکی می کند؟

تعرفه نگهداری کالا سردخانه ها یکی از فاکتورهای ضروری می باشد که تولید کنندگان و کشاورزان، به دنبال دانستن این نرخ می باشند. برای اکثریت کیفیت نگهداری کالا در سردخانه شاید از تعرفه و قیمت نگهداری و انبار محصولات سردخانه ای، اهمیت بیشتری دارد، اما با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی حاکم بر جامعه، هر فروشنده یا تولید کننده ای می خواهد که با قیمت تمام شده کاملا اقتصادی تری و سود بیشتر، نگهداری محصولات خود را به انجام رسانده باشد.clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...