نقش فیلتراسیون در چیلرهای آبی

بسیاری از فرآیندهای تولید صنعتی، از چیلرهای آبی صنعتی برای تعدیل دمای فرآیند، افزایش راندمان و به حداکثر رساندن خروجی استفاده می کنند. علاوه بر این، این چیلرها از مایع خنک کننده برای دستیابی به تنظیم حرارت موثر استفاده می کنند. با این حال، این سیالات خنک کننده فرآیند در حین استفاده مستعد آلودگی هستند و یکپارچه سازی واحدهای فیلتراسیون ضروری است. صرف نظر از صنعت یا کاربرد صنعتی خاص، گرفتگی باعث ایجاد سیستم های ناکارآمد می شود. این امر برای چیلرهای آبی، برج خنک کننده و سایر مبدل های حرارتی تفاوتی ندارد. در ادامه این پست به آنچه باید در مورد فیلتراسیون و چیلرهای آبی بدانید می پردازیم.

فیلتراسیون چیلر

چرا راندمان برای چیلرهای آبی مهم است؟

هر اپراتور کارخانه یا مدیر فرآیند باید فرآیندهای صنعتی را برنامه ریزی و اجرا کند که بهره وری را به حداکثر برساند و ضایعات را به حداقل برساند. این اصل راندمان در مورد عملکرد چیلرهای آبی صنعتی نیز صدق می کند. چیلر آبی یک دستگاه مقرون به صرفه است که می تواند کارخانه های بزرگ فرآیند را به سرعت خنک کند. با این حال، وجود آلاینده های جامد در سیالات خنک کننده آن، راندمان فرآیند خنک کردن را کاهش می دهد. علاوه بر این، تجمع ناخالصی ها می تواند منجر به انسداد کانال خنک کننده شود. بنابراین، مایع چیلر آلوده ظرفیت خنک کنندگی چیلر را کاهش می دهد یا حتی فرآیند را به طور کامل متوقف می کند.

اپراتورهای صنعتی برای جلوگیری از کاهش راندمان چیلر، تعمیرات تجهیزات پرهزینه و خرابی های قابل اجتناب، باید در واحدهای تصفیه آب مناسب سرمایه گذاری کنند. فیلتراسیون مناسب سیالات چیلر آبی تضمین می‌کند که سیستم‌های خنک‌کننده توانایی خود را برای دفع مؤثر حجم زیادی از گرما از فرآیندهای صنعتی که در حال انجام هستند حفظ می‌کنند.

چگونه مبدل های حرارتی چیلرهای آبی مسدود می شوند؟

چیلرهای آبی از خنک کننده برای دستیابی به تنظیم حرارت فرآیند استفاده می کنند. در بسیاری از موارد ممکن است از آب یا مخلوطی از آب و گلیکول استفاده شود. آب گردشی از طریق چیلرهای صنعتی اغلب از منابع طبیعی از جمله رودخانه ها، دریاچه ها و سایر آب های مجاور تامین می شود. آبی که مهار می شود اغلب با ناخالصی های جامد مانند ماسه و سایر ذرات معلق آلوده است. بنابراین، استفاده از آب بدون فیلتر از این منابع ایده بدی است زیرا منجر به گرفتگی سریع لوله مبدل حرارتی می شود. علاوه بر این، آب فیلتر شده در حال گردش از طریق مبدل حرارتی همچنان مستعد آلودگی و مسدود شدن کانال است. خوردگی لوله و تجمع ذرات باعث گرفتگی مبدل حرارتی می شود که می تواند کارایی خنک کننده را کاهش دهد و منجر به آسیب قابل توجه تجهیزات و خرابی پرهزینه شود.

چیلر  آبی

راهکارهای فیلتراسیون و نکات نگهداری چیلرهای آبی

در زمان کار چیلرهای آبی، صفحه فیلتر ناخالصی های زیادی را انباشته می کند. هنگامی که ناخالصی ها بیش از حد در صفحه فیلتر انباشته شوند، به راحتی منجر به کاهش جریان چیلر شده و در نهایت  هشدار جریان فعال می شود. بنابراین چیلرهای آبی به طور منظم نیاز به بازرسی و تعویض صفحه فیلتر  خروجی آب با دمای بالا و پایین دارند. انتخاب یک سیستم تصفیه آب چیلر مناسب و موثر برای بهینه سازی بهره وری صنعتی ضروری است. قبل از انتخاب یک سیستم فیلتراسیون چیلر، مدیران کارخانه باید عوامل مختلفی را در رابطه با نیازهای خنک کننده خود در نظر بگیرند.ملاحظات مهم برای واحدهای فیلتراسیون به ذکر زیر می باشد:

  • منبع مایع خنک کننده
  • ماهیت آلاینده ها در سیال
  • سطوح دما و فشار در سیستم پردازش
  • توقف مجاز برای تعمیر و نگهداری
  • هزینه های نصب و نگهداری واحد فیلتر

 

منابع خنک کننده در چیلرهای آبی

چیلر آبی به واحدهای فیلتراسیون قوی نیاز دارند. علاوه بر این، آنها احتمالاً مجهز به صافی‌ها و ادغام کننده های تخصصی خواهند بود که برای کنترل حجم بالایی از ناخالصی‌ها طراحی شده‌اند.

ماهیت آلاینده ها در سیالات چیلر

راندمان چیلر آبی عمدتاً تحت تأثیر ماهیت سیال مورد استفاده به عنوان خنک کننده است. به عنوان مثال، سیالات چیلر ممکن است حاوی آلاینده های جامد آلی یا معدنی باشند که ممکن است به تنظیمات فیلتر متفاوتی نیاز داشته باشند. علاوه بر این، ذرات بزرگتر مستلزم یک سیستم فیلتراسیون دقیق تر برای بهینه سازی فرآیند جداسازی ذرات است.

سطوح دما و فشار در سیستم فرآیند

دمای فرآیند معمولاً در سیستم‌های تولیدی صنعتی متفاوت است. یک سیستم پردازش با سطوح دما و فشار بالاتر به یک چیلر بزرگتر و سیستم فیلتراسیون گسترده تر نیاز دارد.

توقف مجاز برای تعمیر و نگهداری چیلرها

هنگام انتخاب یک سیستم فیلتراسیون چیلر آبی صنعتی، اپراتورها باید میزان توقف تعمیر و نگهداری را که قابل قبول است تعیین کنند. قبل از نصب یک سیستم، مدیران کارخانه باید اطمینان حاصل کنند که توصیه های تعمیر و نگهداری سازنده به اجرای روان فرآیندهای آنها لطمه نمی زند.

هزینه نگهداری چیلر

هزینه های نصب و نگهداری واحد فیلتر چیلرهای آبی

برای بسیاری از سازمانها چیلر ها بیشترین انرژی را در بین ابزار های دیگر استفاده می کند. یکی از موارد مشترک در تمام چیلر ها این است که بعد از نصب، همه چیلر ها به نگهداری و تعمیر نیاز دارند که بسته به سال ساخت و نوع چیلر متفاوت است .تمامی پیمانکاران در زمان نصب چیلر باید به درک اهمیت نگهداری از چیلر به مشتریان خود کمک کنند. قبل از خرید چیلر باید از هزینه های نصب، نگهداری و انرژی مصرفی مورد نیاز اطلاع داشته باشید برای هر خرید تجهیزات صنعتی، پیامدهای هزینه کوتاه مدت و بلند مدت باید به درستی در نظر گرفته شود. چیلرهای آبی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین، باید مزایای فوری نصب و هزینه های عملیاتی نگهداری طولانی مدت را به دقت در نظر بگیرید.

نکات تعمیر و نگهداری برای راهکارهای فیلتراسیون چیلرها

اپراتورهای صنعتی، برنامه ریزی معمول تعمیر و نگهداری تجهیزات فیلتراسیون را مفید می دانند. بررسی، تعمیرات و تعویض قطعات را می توان به صورت ماهانه، سه ماهه یا سالانه انجام داد. نوع تکرار به ماهیت تجهیزات فیلتراسیون و نوع آلاینده هایی که آنها را مدیریت می کنند بستگی دارد. در بیشتر موارد، ایجاد و نگهداری چک لیست تعمیر و نگهداری چیلر صنعتی تضمین می کند که تمام تعمیرات به روز است.

همکاری با سازنده چیلر صنعتی مناسب

استفاده از یک سیستم فیلتراسیون موثر می تواند برای افزایش راندمان کلی چیلر آبی استفاده شود. همکاری با یک تولید کننده چیلر مورد اعتماد، کارایی فرآیند شما را بهبود می بخشد و به کسب و کار شما مزیت رقابتی در بازار تولید امروزی می دهد.clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...