روغن ها و روان کننده ها برای کمپرسورهای هوا

روغن یا روان کننده کمپرسور

یکی از اجزای کلیدی یک کمپرسور تجاری با عملکرد خوب، داشتن روان کننده مناسب در محل است. روغن یا روان کننده باعث  محافظت از کمپرسور می شود و بدون روغن، کمپرسور به سرعت خراب می شود. انواع مختلفی از روغن ها و روان کننده های کمپرسور در بازار وجود دارد، بنابراین باید دانست که چگونه برای سیستم تجاری مد نظر نوع مناسب را انتخاب کرد.

روان کننده ها، به ویژه روغن های کمپرسورهایی که برای مصارف صنعتی طراحی شده اند، با توجه به نوع و الزامات کمپرسور مربوطه به طور خاص تولید و آزمایش می شوند. نقش اصلی روغن کمپرسور، کاهش سایش و فرسایش، کاهش استهلاک، خنک سازی، آب بندی و تمیز کردن می باشد. همچنین موارد مرتبط دیگری نیز در مورد روغن های کمپرسور وجود دارد که هنگام برنامه ریزی برای تعمیر و نگهداری سیستم هوای فشرده باید از آن ها آگاه شد.

روغن یا روان کننده کمپرسور

روغن کمپرسور هوا چه کاری انجام می دهد؟

روغن کمپرسور یک جزء حیاتی برای کمپرسور هوای فشرده سالم می باشد. در درجه اول روغن یک خنک کننده است ، گرمای تولید شده در طول فرآیند فشرده سازی را حذف می کند. روغن کمپرسور با کیفیت مناسب، با داشتن افزودنی‌های مختلف، سبب کاهش سایش و فرسایش قطعات در حال چرخش می شود تا از ساییدگی فلز به فلز جلوگیری شود. به عبارت دیگر، روغن باعث خنک سازی سیستم می شود تا ازگرم شدن بیش از حد المنت جلوگیری شود.

 همچنین روغن باعث روغن کاری روتورها شده و محفظه فشرده سازی را آب بندی می کند. به دلیل اینکه روغن کمپرسور برای خنک کردن و آب بندی استفاده می شود، بنابراین باید روغن مورد استفاده مخصوص و باکیفیت باشد و نمی توان روغن های جایگزین مانند روغن موتور را جایگزین آن کرد. همان طور که روغن در اطراف بین عناصر پیچ جریان دارد، سبب آبندی فضایی که هوا در آن فشرده می شود، شده. یکی دیگر از کارهای مهم تمیز کردن است. گرد و غبار در برخی مواقع از طریق فیلتر هوا وارد دستگاه می شود. روغن ذرات گرد و غبار را می گیرد، آن ها را به فیلتر روغن می برد و به عقب برمی گردد. اگر روغن کمپرسور خراب شود یا آنطور که لازم است روغن کاری نشود، اجزای داخلی کمپرسور می توانند به سرعت از بین بروند.

روغن یا روان کننده کمپرسور

با سردچال دیده شوید

 اگر شما نیز در زمینه روغن ها و روان کننده های کمپرسور فعالیت دارید، تیم ما اینجاست تا به شما کمک کند تا با ثبت آگهی در سردچال کسب و کار شما دیده شود، همچنین با ایجاد یک صفحه اختصاصی شما را در ایجاد فروش آنلاین همراهی کند. پس همین حالا عضو باشگاه مشتریان سردچال شوید.

انتخاب روغن مناسب

اکنون که هدف و کاربرد روغن کمپرسور مشخص شد، مرحله بعدی انتخاب محصول مناسب است. مشکل این است که این روزها روان کننده های مختلفی در دسترس هستند و ممکن است فکر شود که همه آن ها شبیه هم هستند. در حقیقت، باید بسیار مراقب بود. همانطور که در بالا ذکر شد، روغنی نیاز است که هم قابلیت روانکاری و هم خنک کنندگی را داشته باشد. بسیاری از فرآورده های روغن سنتی،  فاقد افزودنی های مناسبی جهت خنک سازی می باشند و یا گرما را کاهش نمی‌دهند و یا در شرایط گرمای شدید جدا می‌شوند و خراب می‌شوند، به این معنی که باید دائماً روغن تعویض شود تا آن ها به خوبی کار کنند.

به طور کلی، باید روغنی انتخاب شود که به طور خاص برای استفاده با مبرد مورد استفاده در کمپرسورهای تجاری مد نظر فرموله شده باشد. روان کننده ها معمولاً به طور مشخص برچسب گذاری می شوند تا مشخص شود که حاوی مواد افزودنی برای خنک کننده، کنترل کف، کنترل لجن و غیره هستند. همچنین باید مشخص شود که پایداری اکسیداسیون بالایی برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی دارند. در بسیاری از کمپرسورهای تجاری از مبردهایی استفاده می شود که برای کار با روغن معدنی طراحی شده اند و  معمولاً مبردهای جدیدتر با روغن مصنوعی کار می کنند. همچنین، روغن انتخاب شده جهت اطمینان از روانکاری مناسب کمپرسور تجاری باید با مبرد مورد استفاده مطابقت داشته باشد. 

روغن یا روان کننده کمپرسور

انواع روغن کمپرسور هوا

دو نوع اصلی روغن کمپرسور وجود دارد: روغن استاندارد (که روغن معدنی نیز نامیده می شود) و روغن مصنوعی.

1- روغن کمپرسور استاندارد (معدنی).

روغن کمپرسور استاندارد با استفاده از پایه معدنی ساخته می شود. روغن معدنی از روغن کمپرسور مصنوعی ارزان تر می باشد، روغن معدنی فرارتر و احتمال تبخیر آن از روغن مصنوعی بیشتر است. در نتیجه سریعتر مصرف می شود. همچنین انتقال روغن بالاتری دارد، بنابراین با وجود اجزای پایین دست مانند فیلتر روغن و جداکننده روغن، می تواند وارد شبکه هوای فشرده شود. به طور قابل توجهی روغن های معدنی واکنش پذیرتر از روغن های مصنوعی می باشند. زنجیره های کربنی به طور 100٪ با هیدروژن اشباع نشده اند، به معنی اینکه روغن سریع تر با مواد دیگر واکنش نشان می دهد و توده ها را می تواند تشکیل دهد. این امر سبب کاهش عمر مفید روغن و عمر مفید فیلترها و جداکننده های روغن می شود. معمولاً در کمپرسورهایی که به طور مداوم استفاده نمی شوند و یا برای صاحبان خانه و کارهایی که ماهیت آن ها سبک تر است، استفاده از روغن های معدنی توصیه می شود.

2- روغن کمپرسور مصنوعی.

روغن کمپرسور مصنوعی با یک پایه مصنوعی ساخته شده است، این نوع روغن یک محصول با کیفیت بالاتر و درجه یک است که عمر مفید بیشتری دارد. در واقع، روغن های مصنوعی معمولاً 50 درصد بیشتر از روغن های استاندارد کار می کنند. روغن‌های مصنوعی همچنین می‌توانند عمر کمپرسور شما را افزایش دهند، با سرعت کمتری مصرف می‌شوند (که برابر است با اضافه کردن کمتر روغن)، خنک‌تر از روغن‌های روغن استاندارد خود باقی می‌مانند و همچنین می‌توانند به کاهش رسوب‌های مختلف که بر عملکرد کمپرسور تأثیر منفی می‌گذارند کمک کنند. روغن مصنوعی حاوی گوگرد یا مواد افزودنی نیست، که به جلوگیری از تجمع روی دریچه ها کمک می کند.

روغن یا روان کننده کمپرسور

مراقب روغن های کمپرسور یونیورسال (عام) باشید

برخی از تولیدکنندگان هوای فشرده یک روغن را برای کاربردهای چند منظوره (کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای اسکرو و غیره) توصیه می کنند. با این حال، ماشین های مختلف نیازهای متفاوتی دارند، به این معنی که یک روغن عام و جایگزین نمی تواند بالاترین عملکرد کمپرسور خاص را به دست آورد. نتیجه کارایی و خاصیت حفاظتی به میزان قابل توجهی کمتر است.

چه چیزی طول عمر روغن کمپرسور را تعیین می کند؟

گرما، نه اندازه مخزن روغن، تعیین کننده مدت زمان ماندگاری روغن است. اگر کمپرسور، عمر روغن کوتاه‌تری داشته باشد یا به مخزن روغن بزرگ‌تری نیاز داشته باشد، ممکن است کمپرسور گرمای بیشتری در طول فشرده‌سازی تولید کند. یکی دیگر از مشکلات احتمالی این است که روغن اضافی از روتورها به دلیل شکاف گسترده ی غیرعادی عبور می کند. در حالت ایده آل، اپراتورها باید کل هزینه تعویض روغن در هر ساعت کارکرد را در نظر بگیرند و مراقب کمپرسورهایی با طول عمر روغن بسیار کمتر از میانگین صنعت باشند. برای اطلاع از میانگین طول عمر روغن و ظرفیت روغن یک کمپرسور اسکرو تزریق روغن، به دفترچه راهنمای اپراتور کمپرسور مراجعه کنید.clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...