اتاق فریزر بلاست یا اتاق شوک فریزر چیست؟

اتاق فریزر بلاست (فریزر بلاست، شوک فریزر نیز نامیده می‌شود) نوعی اتاق سرد با دمای ذخیره سازی پایین‌تر از 40- درجه سانتی‌گراد است، این اتاق به درهای ضخیم‌تر، پانل‌ های متراکم ( که اصحلاحا ساندویچ پانل گفته می شود) قوی‌تر از حد نرمال مجهز است. این اتاق‌‌ها معمولاً دارای قفسه‌های متعددی هستند که می‌توان سینی‌های غذا را در آن در دمای بسیار پایینی ذخیره و منجمد کرد. در بسیاری از اتاق‌های فریزر بلاست از فن‌ های دمنده یا فن های خنک کننده برای منتقل کردن هوای سرد به محتویات اتاق استفاده می‌شود.

فریزر بلاست

هدف از اتاق فریزر بلاست ذخیره مواد غذایی به طور قابل اعتماد در دمای پایین و سرعت خنک کنندگی زیاد و کاهش سریع دما و انجماد است. فرایند انجماد تا به دست آوردن دمای 18- درجه سانتی‌کراد است. این فرایند انجماد سریع در اتاق‌های فریزر بلاست 35- /40- درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. وقتی گرمای محصول به 18- درجه سانتی‌گراد رسید، محصولات به اتاق‌های ذخیره سازی منجمد منتقل می‌شوند. اتاق‌های فریزر بلاست برای دخیره مواد غذایی نیست بلکه فقط برای انجماد سریع است. قرار دادن مقدار زیاد غذای گرم در فریزر بلاست بر ظرفیت خنک کنندگی آن تأثیر منفی می‌گذارد.

فریزر بلاست

نکته مهم برای این اتاق‌ها انتخاب دستگاه خنک کننده مناسب است. به منظور انتخاب واحدهای خنک کننده مناسب؛ نوع محصول، مقدار، دمای ورودی، ابعاد اتاق، و زمان هدف انجماد سریع باید در نظر گرفته شود. کوتاه نگه داشتن زمان انجماد برای حفظ ماندگاری طولانی مدت در محصولات مهم است. فریزر بلاست برای صنایع مختلفی مانند نگهداری و بسته بندی ماهی، نگهداری و تولید بستنی، نگهداری و بسته بندی گوشت قرمز، نگهداری و تولید و بسته بندی مرغ و نگهداری و تولید و بسته بندی سبزیجات استفاده می‌گردد.

چند نوع اتاق فریزر بلاست

اتاق فریزر بلاست دارای قفسه

اتاق فریزر بلاست دارای سینی متحرک

اتاق فریزر بلاست کانکسی (کانتینری )

فریزر بلاست

ظرفیت اتاق فریزر بلاست معمولاً از فضای فریزر ذخیره سازی بیش‌تر است. در این اتاق‌ها می‌توان از کمپرسورهای دو مرحله‌ای و کمپرسورهای اسکرو استفاده کرد.

انجماد سریع در اتاق فریزر بلاست  یکی از ایمن‌ترین و موثرترین. راه‌های جلوگیری از رشد باکتری است.