هواساز چیست؟

هواساز یا Air Handling Unit  (AHU) ترکیبی از عناصر نصب شده در واحدهای بزرگ جعبه شکل است که تهویه مناسب برای تصفیه، تهویه مطبوع یا تجدید هوای داخلی ساختمان یا محل‌ها را انجام می‌دهد. آنها معمولاً روی سقف ساختمان‌ها نصب می‌شوند و از طریق مجاری، هوا برای رسیدن به هر یک از اتاق‌های ساختمان مورد نظر، گردش می‌یابد.

کار اصلی هواساز

 علاوه بر تهویه مناسب فضای داخلی با هوای خارج هواساز کارهای زیر را انجام می‌دهد:

- فیلتر کردن و کنترل کیفیت هوایی که به داخل می‌رسد، به لطف فیلترهای تصفیه هوا و بسته به نگهداری این فیلترها، هوا تمیز خواهد بود.

- کنترل دمای هوا که سیستم تهویه هوا را در سرد یا گرم تنظیم می‌کند، به طوری که احساس گرما در فضای داخلی مطلوب است.

- تنظیم رطوبت نسبی برای راحتی بیش‌تر در محیط داخلی.

هواساز

دستگاه هواساز برای محیط‌هایی که افراد زیادی در محیط محدودی رفت و آمد می‌کنند کاربرد دارد. برای مثال برای هتل‌ها، رستوران‌ها، سالن‌های اجتماعات، ادارات و... . همچنین برای فضاهایی که نیازهای بهداشتی بسیار بالایی دارند(هواساز هایژنیک) نیز گزینه مناسبی است؛ مانند آزمایشگاه‌ها، اتاق عمل و... . می‌توان از هواسازها برای تهویه مکان‌هایی که تهویه هوا توسط رادیاتورها یا گرمایش از کف تهیه می‌شود، استفاده کرد.

هواساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

- ورودی هوا: واحدهای جابجایی هوا، هوا را از خارج جمع و در تمام اتاق تصفیه و توزیع می‌کنند و یا هوای داخلی را به گردش در می‌آورند.

- فیلتر: بسته به نیاز خلوص هوا، فیلتر اعمال شده دارای ذرات بیش‌تر یا کمتر است.فیلتر برای ویروس‌ها، باکتری‌ها، بوها و سایر آلاینده‌های هوا است.

- فن: این یک سیستم الکترومکانیکی است که هوا را برای بیرون بردن آن از هواساز به مجاری که هوارا در اتاق پخش می‌کنند تأمین می‌کند.

- مبدل‌های حرارتی: دستگاه‌هایی که دما را بین دو مایع انتقال می‌دهند، در این مورد بین هوا و مبرد، که به وسیله یک مانع جامد از هم جدا شده‌اند.

- کویل‌های خنک کننده: هوای عبوری از این قسمت خنک می‌شود. در این فرایند می‌توان قطرات آب تولید کرد که به لطف جداکننده داخلی این قطرات آب داخل سینی میعانات جمع‌آوری می‌شوند.

- سایلنسرها: پوشش‌هایی که میزان صدای دستگاه را  به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

- پلنوم‌ها: فضاهای خالی که جریان هوا در آنها همگن است.

هواساز

بازده انرژی هواساز

هدف نهایی یک دستگاه هواساز جابجایی هوا و بهره‌وری انرژی است. با داشتن دستگاه هواساز استفاده از انرژی مورد نیاز در تهویه هوا کاهش می‌یابد، زیرا در مبدل، هوای داخلی و خارجی مخلوط می‌شود، بنابراین وقتی هوا به کویل می‌رسد کنتراست دما کمتر است، بنابراین مصرف انرژی کاهش می‌یابد. به علاوه با تنظیم دبی مورد نیاز به وسیله فن‌ها می‌توان مصرف آنها را کاهش داد.

 clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...