دمای مناسب انبار سردخانه برای نگهداری بستنی

انتقال مواد غذایی و سایر محصولات حساس به دما از مکانی به مکان دیگر همیشه شامل هماهنگی ها برای کاهش خطرات و راهکارهایی  برای نگهداری بهتر در طول انتقال و ذخیره سازی در محیط سردخانه می باشد. برخی از محصولات نسبت به سایر محصولات حساس ترهستند، اما بیشتر محصولات فاسدشدنی مخالف چرخه ذوب و انجماد هستند. به عنوان مثال، موز در محدوده دمای سرد به خوبی می‌ماند اما قطعا نباید یخ بزند، در حالی که استانداردهای بستنی نیاز به اجتناب از نرم شدن و سپس دوباره منجمد شدن دارند.

بر اساس پیشنهاد انجمن بین المللی بستنی (IICA) ، دمای بستنی ذخیره‌شده در فریزر سوپر مارکت ها نباید از ۲۰ - درجه فارنهایت بالاتر باشد.

 

نگهداری بستنی در سردخانه

 

به منظور تهیه بستنی، ماست منجمد، ژلاتو،دسرهای منجمد و تمام اعضای این خانواده خوش‌مزه، رساندن به دست توزیع کنندگان در بهترین شرایط و کیفیت، خدمات انبارداری سرد افزایش پیدا کرده‌است تا مراکز توزیع بتوانند این محدوده دمایی را حفظ کنند. تاسیساتی که بتواند دمای ثابت را زیر آستانه نگه دارد، می تواند در به حداکثر رساندن عمر مفید و در نتیجه پتانسیل تجاری برای حمل بستنی بسیار موثر باشد.

 

شوک گرمایی بستنی

 

شوک گرمایی دشمن بستنی است. در مراحل انتقال، انبارداری و توزیع این محصول، خطر تبلور مجدد، تبلور لاکتوز (‏شکر شیر)‏، تغییر در اندازه سلول‌های کوچک هوا و متاسفانه کاهش حجم بستنی، منجر به نقصی به نام انقباض بستنی می‌شود.

در ماه‌های تابستان، زمانی که مصرف کنندگان این محصول به دنبال بهترین بافت و طعم، تجربه حسی عالی از خوردن آن و البته سالم بودن آن هستند، یک محیط کنترل ‌شده با دمای قابل‌اعتماد برای جای دادن بستنی، ضروری می‌شود و منفی 20 درجه مناسب ترین دما برای انجام این کار است.