تمیز کردن لوله چیلر

انتقال حرارت بیش از هر عامل دیگری تحت تأثیر تمیزی سطوح است. با توجه به این واقعیت که یک چیلر معمولاً می تواند چندین متر لوله داشته باشد که کندانسور و اواپراتور را تشکیل می دهد، منطقی است که لوله های چیلر را با استفاده از ترکیبی از تصفیه آب و قطعی های برنامه ریزی شده برای تمیز کردن لوله و سایر کارهای اصلی تعمیر و نگهداری تا حد ممکن تمیز نگه دارید.

با تجمع آلاینده ها بر روی سطوح لوله چیلر، راندمان به سرعت کاهش می یابد. آلاینده‌ها می‌توانند از گل، ماسه و جلبک گرفته تا رسوب های معدنی سخت، که مقاومت حرارتی را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند چیلر برای پاسخگویی به تقاضا سخت‌تر کار کند، در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

نکته سردچال: از اینجا می توانید آگهی های مرتبط با چیلر را مشاهده کنید.

از اینجا می توانید  کسب و کار خود را در سایت سردچال معرفی کنید و توسط صاحبان مشاغل  و مشتریان بیش تر دیده شوید.

برس تمیز کردن لوله

روش‌های تمیز کردن لوله

روش میله و برس

شاید قدیمی ترین و خوشایندترین روش تمیزکننده لوله چیلر، روش میله و برس باشد. این شامل استفاده از یک طول میله، معمولاً نوعی فلز، با یک نایلون، یا برس سیمی بزرگتر از قطر داخلی لوله است که به یک انتهای آن متصل است. به طور معمول، لوله ها با آب از شیلنگ شسته می شوند، سپس برس به صورت دستی از طریق لوله ها رانده می شود. سپس لوله ها دوباره با آب شسته می شوند.

مزایا:

کم هزینه

عملیات ساده - به آموزش یا تخصص کمی نیاز دارد

معایب:

زمان و کار فشرده

از آنجایی که فرچه برس جمع می‌شود، به طور کامل جرم را جدا نمی کنند. لوله‌های چیلر که در ابتدای کار تمیز می‌شوند، با باقی ماندن زباله‌ها خشک می‌شوند و شستشوی نهایی آب را بی‌اثر می‌کند.

به فضای کافی برای استفاده از میله ای کمی بلندتر از لوله های چیلر برای تمیز کردن نیاز دارد (در غیر این صورت، بخش های میله باید با هم جفت شوند و زمان لازم برای تکمیل کار را افزایش دهند)

هیچ کس نمی خواهد کار را انجام دهد، بنابراین یا انجام نمی شود یا بد انجام می شود

تمیز کردن شیمیایی (اسیدشویی)

که اکنون نسبت به سال های گذشته کمتر رایج است، این روش تمیز کردن لوله چیلر از محلول های اسیدی استفاده می کند که از طریق بسته های لوله به گردش در می آیند تا رسوبات در لوله ها را تجزیه یا نرم کنند.

مزایا:

تحت شرایط مناسب، لوله‌های چیلر را می‌توان کاملا تمیز کرد

رسوبات معدنی را می توان به اندازه کافی نرم کرد تا امکان تمیز کردن با برس را به عنوان یک عملیات ثانویه فراهم کند.

معایب:

هزینه - مواد شیمیایی ممکن است پرهزینه باشند و به هزینه ای تبدیل شوند که هر بار که لوله ها نیاز به تمیز کردن دارند، متحمل می شوند.

زمان بر - چیلرها حداقل 24 ساعت آفلاین هستند.

مواد شیمیایی برای کار خطرناک هستند، خطرات ایمنی و سلامت کارکنان و مسئولیت کارفرما را افزایش می دهند.

خلاص شدن از شر مواد شیمیایی استفاده شده دشوار و پرهزینه است و پیامدهای قانونی دارد.

نیاز به آموزش و تخصص قابل توجهی دارد.

تمیز کردن چیلر

تفنگ های تمیز کردن لوله

این روش تمیز کردن لوله چیلر از هوا و آب فشرده یا آب فشار بالا به تنهایی برای به حرکت درآوردن یک پرتابه تمیزکننده از طریق لوله ها برای حذف رسوبات استفاده می کند. پرتابه ها می توانند از گلوله های لاستیکی گرفته تا برس ها تا خراش های پلاستیکی یا فلزی در انواع مختلف باشد.

مزایا:

سرعت - لوله ها در عرض چند ثانیه تمیز می شوند.

به آموزش یا تخصص کمی نیاز دارد.

در شرایط مناسب، لوله ها را می توان با این روش کاملا تمیز کرد.

معایب:

این روش از نظر انواع رسوباتی که می تواند حذف کند، قابلیت های محدودی دارد (اکثر پرتابه ها فقط برای رسوبات سبک مانند گل و لای و جلبک مناسب هستند)

هر دو زنگ انتهایی باید برداشته شوند تا امکان بازیابی پرتابه ها فراهم شود - نیاز به نیروی کار را افزایش می دهد.

واحدهای فشار آب بالا پرهزینه هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری قابل توجهی دارند.

ایمنی - برخی از تفنگ ها برای از بین بردن احتمال "بازگشت" هوادهی نمی شوند (این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد بخواهد یک پرتابه را به یک لوله متصل شلیک کند. لوله تحت فشار هوا قرار می گیرد و هنگامی که تفنگ از لوله خارج می شود، پرتابه می شود. دوباره در اپراتور راه اندازی شد.)

توجه: برگشت ضربه فقط با تفنگ های هوا/آب که دارای ویژگی کاهش فشار نیستند اتفاق می افتد.

تمیز کردن چیلر

سیستم های درون خطی 

امروزه دو سیستم اصلی تمیز کردن درون خطی لوله وجود دارد. یکی از برس های پلاستیکی که در سبدهای پلاستیکی قرار دارند استفاده می کند که با استفاده از یک اپوکسی به هر انتهای لوله متصل شده اند. به طور متناوب، جهت جریان آب از طریق دسته لوله برعکس می شود و باعث می شود که برس به انتهای دیگر لوله حرکت کند. این عمل مسواک زدن عقب و جلو برای تمیز نگه داشتن لوله ها طراحی شده است. با نوع دیگر سیستم، مقداری توپ فوم در سیستم بارگذاری می شود تا در سیستم گردش کند. در تئوری، یک توپ فوم از طریق هر لوله در بسته حرکت می کند تا لوله ها را تمیز نگه دارد.

توپ تمیز کننده لوله

مزایا:

به شرطی که تصفیه آب درست باشد، این سیستم ها موثرند.

پرسنل تعمیر و نگهداری حتی نیازی به تمیز کردن لوله ندارند.

معایب:

هزینه - سیستم ها نیاز به سرمایه اولیه بالایی برای خرید و نصب دارند.

آنها در جاهایی که معمولاً پوسته پوسته شدن اتفاق می افتد (در مناطقی که آب سخت وجود دارد، یا جایی که تصفیه آب ضعیف است) مناسب نیستند.

تمیز کردن چیلر

پاک کننده های لوله چرخشی

این دستگاه های  تمیز کننده لوله چیلر  از یک الکترو موتور یا هوا برای چرخاندن یک شفت انعطاف پذیر استفاده می کنند. در یک محفظه پلاستیکی قرار دارد که آب را به ابزار تمیز کردن منتقل می کند. ابزار تمیز کردن لوله چیلر از انواع برس ها گرفته تا ابزارهای سفت کننده، سنگ زنی و ابزارهای خراش دهنده را شامل می شود. آنها قادر به تمیز کردن تقریباً همه انواع رسوبات از جمله رسوبات سخت هستند. اپراتور به سادگی شفت انعطاف پذیر را از طریق لوله ها تغذیه می کند تا در یک عملیات برس زده و شستشو شود.

مزایا:

مقرون به صرفه - هزینه اولیه حداقل است و هزینه مواد مصرفی معقول است.

استفاده ساده - آموزش یا تخصص کمی مورد نیاز است.

تنها به یک اپراتور نیاز دارد - نیروی کار را کاهش می دهد.

لوله های چیلر کاملاً تمیز می شوند - انتقال حرارت بهتر است.

بسیاری از مدل‌های موجود - از ماشین‌های ساده گرفته تا واحدهای پیشرفته‌تر، دارای تغذیه شفت مکانیکی، چرخش دو جهته و سرعت متغیر

موثرترین روش برای تمیز کردن چیلرهای جدیدتر - که از لوله های از داخل تقویت شده استفاده می کنند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد)

فقط یک سر لوله چیلر برای تمیز کردن باید باز شود.

معایب:

کندتر از تفنگ های تمیز کننده لوله

اپراتورهای آموزش ندیده ممکن است تمایل به شکستن شفت های انعطاف پذیر داشته باشند

لوله های تقویت شده

لوله های تقویت شده داخلی

لوله های تقویت شده  داخلی چیلر  یک ویژگی نسبتاً جدید در تکامل چیلرها است. این لوله های چیلر با یک شیار مارپیچ یا "تفنگ" در داخل لوله ها تولید می شوند. آنها اغلب دارای پیشرفت های خارجی نیز هستند. ایده پشت لوله بهبود یافته داخلی این است که سطح بیشتری را برای انتقال حرارت فراهم کند. بهبود داخلی همچنین تلاطم بیشتری را در آب عبوری از لوله چیلر ایجاد می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را جذب کند. نقاط مرتفع تفنگ را زمین ها و نقاط پست را شیار می نامند.

با استفاده از لوله های داخلی پیشرفته، سازندگان چیلر می توانند خنک کننده بیشتری را از چیلرهای کوچکتر دریافت کنند و در نتیجه هزینه ها را کاهش داده و راندمان را افزایش دهند. این عالی است، تا زمانی که لوله چیلر تقویت شده داخلی رسوب کند. این لوله های چیلر به راحتی تمیز نمی شوند.

به سادگی می توان با استفاده از روش میله و قلم مو روی زمین ها سوار شد و شیارها را پر از رسوب گذاشت. تمیز کردن با اسید موثر است، اما باید جنبه منفی این روش را در نظر گرفت. پرتابه‌های تفنگ‌های تمیزکننده لوله‌ها خیلی سریع از طریق لوله‌های چیلر حرکت می‌کنند تا رسوبات را به طور مؤثری از بین ببرند. سیستم های درون خطی نیز در تمیز نگه داشتن شیارها موثر نیستند. ثابت شده است که پاک کننده های لوله چرخشی بهترین گزینه برای تمیز کردن لوله های تقویت شده داخلی هستند و در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده اند تا بهترین انتخاب برای این کاربرد باشند.

ماشین‌های اصلی واحدهای تک سرعته و تک جهتی بودند که برای لوله‌های با سوراخ صاف که در آن زمان در چیلرها استفاده می‌شد، عالی بودند. زمانی که لوله‌های تقویت‌شده داخلی معرفی شدند، سازندگان چیلر حکم دادند که تنها راه برای تمیز کردن مؤثر این لوله‌ها استفاده از تمیزکننده لوله‌های چرخشی از دو سر لوله‌ها است. این امر مورد استقبال پرسنل خدماتی در این زمینه قرار نگرفت، زیرا به طور موثر هزینه کار تمیز کردن لوله چیلر را دو برابر کرد.

اولین اقتباسی که با پاک کننده های چرخشی انجام شد، دو جهته ساختن آنها بود. این کار اپراتور را قادر می‌سازد تا برس را در جهت مارپیچ بچرخاند، بنابراین، موهای برس بیشتری را در شیارهای لوله‌ها نگه می‌دارد. گام بعدی ایجاد برس‌های جدید «تقویت‌شده» بود که به صورت مخروطی بریده می‌شوند و دارای یک رشته نایلونی آغشته به ساینده هستند. در نهایت، این منجر به توسعه برس هایی شد که به دو قطر مختلف بریده می شوند - قطر کوچکتر برای تمیز کردن زمینه ها و بزرگتر برای تمیز کردن شیارها.

محققان دریافتند که رسوبات را می توان با استفاده از جریان و فشار بالاتر آب، به طور موثرتری از لوله ها خارج کرد تا با فشار خط. یک پمپ تقویت کننده فشار به مخلوط اضافه شد. ماشین‌هایی از این نوع در تمیز کردن لوله‌های تقویت‌شده داخلی بسیار بیشتر از اجداد خود مؤثر هستند.