مبانی کنترلر چیلر

در این پست قصد داریم نگاهی به کنترلر های چیلر بیاندازیم. اینکه کنترلرها در چه مواردی مور استفاده قرار می گیرند  و چگونه عملکرد چیلر را حس می کنند و همچنین فرمان عملکرد چیلر را می دهند. جعبه کنترل معمولاً روی چیلر در یک محفظه فلزی قفل شده نصب می شود. در زیر می توانید نمونه ای از داخل کنترل پنل چیلر گریز از مرکز را مشاهده کنید. سیم هایی از این کنترلر خارج شده و در سراسر چیلر به سنسورهای مختلف متصل می شوند. علاوه براین می تواند امکان کنترل از راه دور از طریق BM، سیستم مدیریت ساختمان را فراهم کند.

چرا به جعبه کنترل نیاز داریم؟

جعبه کنترل شامل کنترل کننده ای است که اندازه گیری های مهم را از سراسر دستگاه انجام می دهد، و همچنین دستورالعمل های رله را نیز ارائه می دهد. اینها نه تنها به کنترل دستگاه کمک می کنند، بلکه در صورت بروز هرگونه خطا از دستگاه محافظت می کنند. کنترل کننده معمولاً داده های عملیاتی را برای مدت معینی در دستگاه وارد می کند، یا می توان آنها را به صورت خارجی ضبط کرد، و این به مهندسان سرویس اجازه می دهد دستگاه را تشخیص داده و از کارکرد آن به نحوی که باید اطمینان حاصل کنند. می توانید نمونه ای از داده های چیلر را در بالا از چیلر در عملکرد ایستا مشاهده کنید. می بینید که می توانید مدت زمان معینی به عقب برگردید و می توانید دستگاه را از واحد نمایشگر تشخیص دهید زیرا در دمای عملکرد/فشار/جریان/درصد باز شدن نیز قله ها و افت ها را نشان می دهد. به عنوان آلارم خطا صفحه نمایش به شما امکان می دهد داده های زنده ای را که از چیلر خارج می شود، به شیوه ای بسیار کاربرپسند مشاهده کنید. شما می توانید دما، فشارها و حالت های مختلف و همچنین آمپر بار، لیفت و غیره را مشاهده کنید. تصویر بالا همچنین چیلر را در حالت هشدار قرار داده است.

پانل چیلر

چیلر چه اندازه ای دارد؟

اولین چیزی که چیلر نیاز دارد بداند این است که آب در اواپراتور و حلقه های آب کندانسور جریان دارد. در صورت وجود جریان نامناسب چیلر شروع به کار نمی کند یا نباید شروع کند. این کار برای محافظت از چیلر در برابر یخ زدگی و ترکیدن لوله های مبدل حرارتی داخلی در داخل این مخازن است. اگر آب داخل لوله ها بسیار کند باشد، می تواند لوله ها را یخ زده و تقسیم کند.

نمایشگر کنترلر

مراحل خنک سازی آب توسط چیلر

چیلر به طور معمول دارای برخی از سنسورهای جریان است که هم بر روی آب سرد و هم بر روی مدارهای آب کندانسور متصل شده است، هر چیلر دارای سنسورهای خاص خود است. اگر جریان آب کافی تشخیص داده شود، دستگاه مجاز به راه اندازی می باشد. سپس چیلر باید دما را برای آب ورودی و خروجی در حلقه آب سرد و همچنین حلقه آب کندانسور بداند. بنابراین روی هر کدام سنسورهای دبی جریان و بازگشت وجود خواهد داشت.در مرحله بعد، چیلر فشار اواپراتور و همچنین کندانسور را کنترل می کند. سپس چیلر می خواهد دمای مبرد اطراف سیستم را اندازه گیری کند، بنابراین دمای خط مکش، همچنین دمای خط تخلیه و همچنین دمای خط مایع را اندازه گیری می کند. از این اندازه گیری های دما و فشار مبرد، می توان عملیات را بر روی نمودارهای آنتالپی فشار ترسیم کرد.برای مثال ما یک چیلر گریز از مرکز داریم که از راهنمای وریدی برای کنترل ظرفیت چیلر استفاده می کند. این راهنماهای وریدی برای برآوردن ظرفیت خنک کننده مورد نیاز تغییر موقعیت می دهند، بنابراین محرک های راهنمای ورید باید اندازه گیری و کنترل شوند. ما می توانیم این حلقه کنترل را نیز در (Ac) اضافه کنیم.موتور القایی که چیلر را هدایت می کند، در پشت کمپرسور نصب شده است و جزء حیاتی چیلر است. بدیهی است که ما نیاز به نظارت بر این موضوع داریم. صفحه کنترل همچنین دمای سیم پیچ کویل موتور القایی، میزان آمپرهای کشیده شده توسط موتور در هر فاز و همچنین ولتاژ را اندازه گیری می کند. اگر تعداد ولتاژ یا دما بیش از حد زیاد شود، موتور می تواند بسوزد. با نظارت بر این موارد، موتور می تواند از خود محافظت کند. این می تواند میزان آمپر را محدود کند و حتی می تواند موتور را خاموش کند در صورت بروز خطای جدی یا ترجیحاً درست قبل از آن.

مراحل خنک سازی چیلر

سیستم هشدار دهنده

مجموعه ای از کدها در کنترل کننده برنامه ریزی شده اند تا به دنبال مشکلات احتمالی باشند. سپس می توان به اپراتور هشدار داد که فشار و دما از آستانه تجاوز کرده یا به زیر آن رسیده است. حتی ممکن است عملکرد دستگاه را متوقف کند. به عنوان مثال، چیلر ممکن است تحت فشار زیاد حرکت کند و برای جلوگیری از آسیب، مدت زمان مشخصی کار نکندبه احتمال زیاد کنترل کننده ساعات کار و میزان شروع را نیز ضبط می کند. ممکن است زمان اجرا را از آخرین سرویس ضبط کند. اکثر چیلرها فقط می توانند مقدار مشخصی از زمان را در ساعت شروع کنند، به ویژه آنهایی که بزرگ هستند، و این برای محافظت مجدد از خود است. جریان هجوم به این موتورها بسیار زیاد است، بنابراین اگر چیلر بتواند فقط خاموش، روشن، خاموش شود، می تواند مدارها و موتور و همچنین سیستم توزیع برق ساختمانها را بیش از حد بار کند.clickMe برای سفارش تبلیغات کلیک کنید...