SardchalStore SardchalStore

تفاوت ساندویچ پانل پلی‌اورتان و پلی استایرن

پلی‌اورتان حدود 35 سال است که به بازار آمده است در حالی که پلی استایرن از 50 سال پیش مورد استفاده بوده است. پلی‌اورتان برای جایگزینی کمبودهای پلی استایرن منبسط شده تولید شد. در زیر تفاوت ‌های بین پلی‌اورتان و پلی استایرن را مشاهده خواهید کرد:

درجه عایق حرارتی(R)

پلی اورتان بالاترین درجه عایق در جهان است. آن را در بیش‌تر یخچال‌ها، فریزرها و حتی وسایل شخصی مخصوص خنک کننده پیدا خواهید کرد.  مقدار درجه عایق حرارتی در پلی استایرن از R-2 تا R-5 است و مقدار آن در پلی اورتان از R-7 تا R-8 در هر اینچ می‌باشد.

پلی اورتان

ساخت

احتمالاً بیش‌ترین تفاوت بین پلی اورتان و پلی استایرن در ساخت این صفحات است. هر دو محصول از OBS (صفحات چوبی) برای پوشش هر دو طرف استفاده می‌کنند، اما اینجا جایی است که شباهت به پایان می‌رسد. در اتصال فوم، از پلی اورتان واقعی به عنوان عامل اتصال به خود OBS  استفاده می‌شود. پلی اورتان یکی از بهترین چسب‌هایی است که امروزه در صنت استفاده می‌شود. برخی از تولیدات OBS  و تخته سه لا از پلی اورتان برای اتصال محصولات خود به یکدیگر استفاده می‌کنند. وقتی نوبت به چسبیدن می‌رسد استفاده از پلی اورتان هم به اندازه عایق حرارتی عالی و هم قوی‌ترین پیوند در صنعت را به ما می‌دهد. پانل‌های پلی استایرن از پخش چسب در دو طرف  OBS استفاده می‌کنند و سپس به صورت مکانیکی در جای خود قرار گرفته و تحت فشار قرار می‌گیرند تا چسب خشک شود.

پلی استایرن

مقاومت در برابر رطوبت

مقاومت در برابر رطوبت یک فاکتور مهم است. پلی اورتان یکی از کمترین درجه نفوذ پذیری رطوبت را در بین محصولات تولید شده برای صنعت ساختمان دارد. میزان نفوذ در پلی اورتان 1.2 است. میزان نفوذ در پلی استایرن 2 تا 5 است. این تفاوت در یک منطقه با رطوبت بالا مانع دیگری برای استفاده از پلی استایرن است. برخی سازنده‌های پلی استایرن این فاکتور را در درجه عایق حرارت محاسبه می‌کنند.

مقاومت در برابر آتش

پلی اورتان یک فوم دارای درجه UL کلاس 1 است. این بدان معنی است که پلی اورتان منبع آتش سوزی نیست و به خودی خود نمی‌سوزد. رتبه کلاس 1 بالاترین رتبه‌ای است که یک محصول ساختمانی می‌تواند داشته باشد. همچنین، پلی اورتان یک  پلاستیک تنظیم حرارتی است. این بدان معناست که ذوب نخواهد شد تا زمانی که دما به 1000 درجه نرسد و در آن زمان فقط سوخت می‌شود. حرارت کمتر بر روی پلی اورتان تأثیر نمی‌گذارد. از طرف دیگر، پلی استایرن یک پلاستیک تنظیم حرارتی نیست و در دمای 180 درجه نرم می‌شود و در دمای 240 درجه ذوب می‌گردد. در اینجا پلی اورتان یک مزیت مشخص دارد.

تراکم جرم

تراکم یک محصول قدرت آن را تعیین می‌کند. تراکم جرم پلی استایرن 1 پوند و تراکم جرم پلی اورتان 2.2 پوند است.

مقاومت شیمیایی

پلی اورتان در برابر بیش‌تر مواد شیمیایی  مقاوم است در حالی که پلی استایرن نسبت به فراورده‌های نفتی واکنش شدیدی نشان می‌دهد.