SardchalStore SardchalStore سردچال

نصب وب اپلیکیشن

جمعه سیاه در کشورهای مختلف


جمعه سیاه در کشورهای مختلف
1400/09/05 - 12:13

جمعه سیاه از سال 2005 به شلوغ ترین روز خرید در سال تبدیل شد. خرده فروشان با افزایش ساعات کاری خود، معاملات خرید بیشتری ارائه کردند. در اواخر دهه 2000، بسیاری از خرده فروشان در سراسر ایالات متحده ساعات کاری خود را برای افزایش درآمد به 4:00 صبح یا 5:00 صبح تغییر دادند. در سال 2011، چندین فروشگاه از جمله Target،Macy's، Kohl's و Best Buy فروشگاه های خود را در نیمه شب جمعه سیاه باز کردند.

خرده فروشان سعی کردند از یکدیگر پیشی بگیرند. در سال 2011، والمارت و فروشگاه‌های دیگر از ساعت 8 بعد از ظهر روز پنجشنبه، که روز شکرگزاری بود، باز شدند. دو سال بعد، Walmart زودتر افتتاح شد و رویداد خرید جمعه سیاه را در ساعت 6 بعد از ظهر پنجشنبه آغاز کرد. سایر خرده فروشان ساعات کاری والمارت را دنبال کردند.

جمعه سیاه

Kmart  وقتی اعلام کردند که تعطیلات خرید جمعه سیاه را از ساعت شش صبح روز شکرگزاری آغاز می کنند، از سوی بسیاری از مصرف کنندگان مورد انتقاد قرار گرفت. سایر ایالت‌ها فروشگاه‌ها را از باز شدن در روز شکرگزاری منع می‌کنند، اما به آن‌ها اجازه می‌دهند تا فروشگاه‌های خود را در نیمه‌شب برای فروش جمعه سیاه باز کنند.

چرا خرده فروشان ساعات کاری خود را در جمعه سیاه تمدید می کنند؟ صرفاً به دلایل اقتصادی استبه عنوان مثال والمارت تنها در آن روز می تواند تا 5 میلیارد دلار فروش داشته باشد.

آیا اشکالاتی وجود دارد؟ 

مطمئنا وجود دارند. از آنجایی که خرده‌فروشان تخفیف‌های بسیار زیادی ارائه می‌دهند، جمعیت تهاجمی را جذب می‌کنند و همه می‌خواهند از معاملات سودآور استفاده کنند. برخی از خریداران زیر پا گذاشته می شوند زیرا موجی از مردم برای دریافت یک کالا هجوم می آورند. تیراندازی و تجاوز نیز رایج است. به همین ترتیب، این یک روز طاقت فرسا برای کارمندان است، زیرا آنها مجبورند ساعت های طولانی کار کنند و در طول فروش جمعه سیاه با جمعیت عظیمی از خریداران مبارزه کنند. به احتمال زیاد، خریداران باید زود از خواب بیدار شوند تا اولین نفر در صف قبل از باز شدن درهای فروشگاه ها باشند. چه کسی می تواند در برابر تخفیف هنگفتی که برای کالایی که تقریباً در تمام سال چشمش به آن بوده است مقاومت کند؟

جنون جمعه سیاه

برای بسیاری از ملل دیگر تعطیلات مشترک ، مانند سالگردها، یادبودها و رویدادهای تاریخی، معمول است. برخی از آنها اهمیت فرهنگی دارند. اما به ندرت اتفاق می افتد که یک رویداد سرمایه داری در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته شود.

به عنوان مثال،نوروز و شب یلدای ما ایرانی ها یک رویداد بزرگ برای ماست که فروشگاه ها فروش بالایی در این مناسبت ها دارند. در چین نیز روز مجردها یک رویداد فروش بزرگ است که امروزه در چندین بخش از شرق و جنوب شرق آسیا نیز برگزار می شود. اما دسترسی گسترده اینترنت به افراد بیشتری در سراسر جهان اجازه داد تا به رویداد خرید روز مجردها بپیوندند. اما اگر توجه داشته باشید، کشورهای دیگر به طور خاص روز مجردها را جشن نمی گیرند. آنها فقط پس از ارائه تخفیف های آنلاین و آفلاین هستند.

جمعه سیاه

با این حال، فریب فروش انبوه (و دور ریختن موجودی قدیمی) و همکاری خریداران در جوامع مختلف برای خرده فروشان بین المللی بسیار جذاب بود که نتوانند آن را دنبال کنند. بنابراین در حال حاضر، جمعه سیاه در بیش از 20 کشور دیگر انجام می شود. کشورهایی که از سال 2006 تا 2017 به فروش جمعه سیاه پیوستند به شرح زیر است:

استرالیا، اتریش، بلژیک، بولیوی، برزیل، کانادا، کلمبیا،کاستاریکا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هندوستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لبنان، مکزیک، خاورمیانه، هلند، نیوزلند، نیجریه، نروژ، پاکستان، پاناما، لهستان رومانی، روسیه، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، اوکراین و انگلستان

شاید بتوان به این نکته توجه داشت که خریدارانی که در طول جمعه سیاه وارد مغازه‌ها می‌شوند، نمی‌دانند که این نام از کجا آمده است. برخی ممکن است حتی اهمیتی هم ندهند. احتمالاً تنها چیزی که برای آنها مهم است این است که اولین نفر در صف خرید اقلام تخفیف‌خورده‌ای باشند که مدت‌هاست می‌خواهند بخرند.

شما فقط می توانید حدس بزنید که چرا این کشورها نسخه مخصوص به خود را از جمعه سیاه آغاز کردند. و کشورهای بیشتری هر ساله از این روند پیروی می کنند. شاید آنها از شهروندان خود می خواهند که پول خود را به جای اینکه در خارج از کشور خرج کنند، در داخل کشور خرج کنند. 

 پربازدیدترین‌ پستها