SardchalStore SardchalStore

چه عواملی بر تعیین سایز چیلر تأثیر می‌گذارد؟

یک چیلر صنعتی با وجود هزینه ‌کمی که دارد، از تجهیزات پردازشی محافظت می‌کند. همچنین باعث افزایش تولید، به طور خاص افزایش دقت و سرعت تولید در مواد غذایی، آشامیدنی و دارویی در میان صنایع دیگر می‌شود. درک عواملی که بر عملکرد چیلر تأثیر می‌گذارند به ما در انتخاب اندازه مناسب چیلر کمک می‌کند.

فاکتورهای اساسی در سایز چیلر

یک اندازه چیلر نمی‌تواند پاسخگوی تمام بارهای خنک کننده باشد. بعضی  از فرایندها به مایعات کمی احتیاج دارند در حالی که برخی دیگر نمی‌توانند بدون دبی بالا زنده بمانند. به طور مشابه، مایعات خنک کننده هنگام انتخاب شرایط محیط بسیار دلپذیر هستند. ترجیحات مشتری نیز بسیار حیاتی است. وقتی به این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر نگاه می‌کنیم، به اهمیت فرایند اندازه گیری سیستماتیک چیلر پی می‌بریم.

1- یک مایع ایده‌آل

از چه مایعی برای فرایند استفاده خواهید کرد؟ با توجه به این که مایع باید از نظر سازگاری و عملکرد مناسب باشد، این مسئله می‌تواند مشکل باشد. در نظر گرفتن عملکرد مایع در پرتو یکپارچگی طولانی مدت سیستم بسیار مهم است. یک بازدارنده خوردگی یک ماده ارزشمند است زیرا از قطعات فلزی چیلر در برابر تخریب اولیه محافظت می‌کند. اگر مایع فرایند نتواند این مهار کننده‌ها را در خود نگه دارد، ممکن است لازم باشد مایعات دیگری انتخاب کنید. خصوصیات حرارتی مایع نیز مهم است.نقاط انجماد و جوش آن چیست؟ آیا مایع ویسکوزیته مناسبی دارد؟ پاسخ به چنین سوالاتی به تعیین عملکرد مایع در محیط‌های مختلف کمک می‌کند. در دمای مایعات بالاتر از 4 درجه سانتی گراد معمولاً آب به دلیل خاصیت حرارتی و فیزیکی شیمیایی خوب، ترجیح داده می‌شود. با این حال، برای دمای پایین نمی‌توان از آب استفاده کرد زیرا بسیار نزدیک یا پایین‌تر از نقطه‌ی انجماد خواهیم بود. برای این موارد معمولاً از مخلوط آب و گلیکول برای چیلرها استفاده می‌شود. این ترکیب در محدوده دمای 25 تا 80 درجه سانتی گراد کار می‌کند.

چیلر صنعتی

2- شرایط محیطی هوا

عملکرد هر چیلر تحت تأثیر دمای محیط است. وقتی دمای حباب خشک یا حباب مرطوب افزایش یابد، دمای چگالش نیز زیاد می‌شود. بنابراین مصرف برق چیلر بیش‌تر است. دمای محیط نیز تا حدی بر الکترونیک، کمپرسورها، و پمپ‌ها و حساسیت دمایی سایر تجهیزات تأثیر می‌گذارد.

افزایش دمای محیط همراه با گرمای تولید شده در حین کار می‌تواند به معنای طول عمر کمتر برای این اجزا باشد. به بالاترین دمایی که اجزای چیلر می‌توانند به طور عادی کار کنند فکر کنید.

3- ظرفیت خنک کننده چیلر را با دقت تعیین کنید.

محاسبه بار خنک سازی برای انتخاب سایز درست چیلرها لازم است. فرمول زیر به تعیین ظرفیت خنک کننده مورد نیاز کمک می‌کند. Kw=4.186 ×m3/h×ΔT/3.6 BTU/hour=500×GPM×ΔT

برای اندازه گیری اختلاف دما(ΔT)  از دماسنج یا ترموکوپل استفاده کنید. این محاسبات باید در نقاط ورودی و خروجی آب انجام شود و سپس اختلاف محاسبه گردد. دبی آب در خط خروجی تجهیزات با استفاده از جریان‌سنج گرفته می‌شود. از فرمول فوق برای کلیه تجهیزات نیاز به خنک کننده استفاده کرده و نتایج را اضافه کنید. با BTU یا Kw کل، اکنون می‌توانید تن خنک کننده مورد نیاز را با استفاده از یک فرمول دیگر محاسبه کنید. تن سرمایش= Kw/3.517  یا تن سرمایش =(BTU/hr)/12000.

سایز چیلر

دلایل اندازه‌گیری سایز صحیح برای چیلر صنعتی

اندازه نامناسب چیلر یک مشکل رایج در صنایع است. چیلر می‌تواند به طور نامناسب بزرگ یا کوچکتر از سایز مورد نیاز باشد. در مواردی چیلرها خیلی بزرگتر از معمول است زیرا مدیران تأسیسات معمولاً انتظار دارند بارهای خنک کننده با گذشت زمان افزایش یابد. با این حال، بزرگتر بودن نیروگاه خنک کننده منجر به افزایش غیر ضروری هزینه سرمایه خواهد شد. علاوه بر این، نیروگاه خنک کننده در بیش‌تر ساعات سال با بارهای جزئی کار خواهد کرد. سرانجام، این کارایی بهره‌وری سالانه از تأسیسات را می‌خورد. نتایج استفاده از چیلر صنعتی کم حجم واضح است و می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد. اگر واحد کمتر از اندازه باشد، مطمئن باشید که در شرایط بار کامل نمی‌تواند خنک کننده کافی را ارائه دهد.