SardchalStore SardchalStore

انواع کمپرسور‌های مورد استفاده در سیستم‌های‌ برودتی

در چرخه‌ی تبرید، کمپرسور‌ها نقش فشرده‌‌سازی بخار را دارند. با اینکه کمپرسور‌ها همه عملکرد اصلی یکسانی در صنعت تبرید دارند، اما انواع مختلفی از کمپرسور‌ها با روش‌های مختلف ایجاد فشار وجود دارد.

کمپرسور گریز از مرکز

کمپرسور‌های گریز از مرکز با یک پروانه‌ی چرخان، مبرد را تحت فشار قرار می‌دهند. پروانه مبرد را با سرعت فزاینده می‌چرخاند و انرژی جنبشی تولید می‌کند. سپس از انرژی جنبشی تولید شده برای فشار دادن مبرد با عبور از دیفیوزر استفاده می‌شود که سرعت حرکت شعاعی بخار را کند می‌کند. این روند کند کردن حرکت شعاعی مبرد، انرژی جنبشی را به شکل فشار به انرژی پتانسیل تبدیل می‌کند.

در چرخه‌ی تبرید، کمپرسور‌ها نقش فشرده‌‌سازی بخار را دارند. با اینکه کمپرسور‌ها همه عملکرد اصلی یکسانی در صنعت تبرید دارند، اما انواع مختلفی از کمپرسور‌ها با روش‌های مختلف ایجاد فشار وجود دارد.

انواع کمپرسور

کمپرسور‌های گریز از مرکز بیشترین ظرفیت را دارند و برای فشرده‌سازی حجم زیادی مبرد مناسب هستند. علاوه براین کمپرسور‌های گریز از مرکز را می‌توان به شکل تک، دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای تنظیم کرد تا مبرد را بر اساس نیاز‌های کاربردی به فشار و دمای بالا‌تر فشرده کند.

کمپرسور چرخشی پره‌ای

در کمپرسور‌های روتاری ازحرکت یک شافت چرخشی که در یک محفظه استوانه‌ای قرار دارد و شامل درگاه‌های ورودی و تخلیه ثابت است استفاده می‌کنند. پره‌های قابل تنظیم روی شافت درایو نصب شده‌اند. با چرخش شافت محرک، پره‌ها برای حفظ تماس با دیواره دیواره‌های داخلی محفظه کمپرسور به داخل و خارج می‌روند و در نتیجه محفظه‌هایی با اندازه‌های مختلف تشکیل می‌شوند. بعد هوا از دریچه ورودی به بزرگترین محفظه وارد می‌شود و با ادامه چرخش شافت درایو و کوچک شدن اندازه محفظه، فشرده می‌شود. هنگامی که محفظه به کمترین حجم خود رسید، هوای فشرده از طریق درگاه تخلیه از محفظه کمپرسور خارج می شود.

انواع کمپرسور

کمپرسور‌های روتاری دارای ابعاد جمع و جور و کارآمد هستند. آن‌ها گزینه‌ای مناسب برای کاربرد‌های کم ظرفیت مانند یخچال خانگی می‌باشند. این کمپرسور‌ها در صنایع غذایی و آشامیدنی نیز برای نگه داری محصولات استفاده می‌شود.

کمپرسور‌ اسکرو

این کمپرسور شامل دو روتورزن نر و ماده مشبک هستند که درجهت مخالف با هم می‌چرخند. مبرد از طریق یک درگاه مکش وارد کمپرسور می‌شود و بین دو روتور چرخانگیر می‌افتد. با عبور هوا از روتورها، فضای بین روتورها کاهش یافته و مبرد را فشرده می‌کند.

انواع کمپرسور

کمپرسور اسکرو فاقد هر گونه دریچه است و از نیروی مکانیکی استفاده نمی‌کند که این امر باعث می‌شود کمپرسور با دبی زیاد و سرعت زیاد کار کند و در عین حال لرزش را کاهش دهد.

کمپرسور اسکرول

کمپرسور‌های اسکرول حاوی دو مارپیچ با هم هستند که یک مارپیچ ثابت است در حالی که دومی در داخل آن می‌چرخد. با چرخش مارپیچ، جیب‌های بخار تشکیل می‌شود. جیب‌ها مبرد را می‌مکند و بخار را به سمت مرکز مارپیچ حرکت می‌دهند. با نزدیک شدن بخار به مرکز، اندازه جیب‌ها به طور مداوم کاهش می‌یابد و باعث فشرده شدن مبرد می‌شود.

انواع کمپرسور

کمپرسور‌های اسکرول دارای طرفیت کمی زیر 20 تن هستند. با این حال، آن‌ها به دلیل عدم وجود پیستون، بسیار کارآمد هستند، به طوری که به آنها امکان می‌دهد تا به بازده حجمی 100% برسند. به علاوه این کمپرسور به دلیل کمتر بودن قطعات متحرک، دارای صدای کمتر است و نیاز به نگه‌داری کمتری دارد.

کمپرسور تناوبی

کمپرسور تناوبی طرحی شبیه به موتور احتراق دارد و می‌توانند از دو تا شش پیستون که در سیلندرهای جداگانه قرار دارد، داشته باشد. هر یک از این پیستون‌ها توسط یک میل لنگ مرکزی رانده می‌شود. با حرکت پیستون‌ها به سمت پایین، مبرد از طریق یک دریچه‌ی ورودی بسته می‌شود و حجم فضای سیلندر کاهش می‌یابد و مبرد را فشرده می‌کند. هنگامی که مبرد به اندازه کافی فشرده شد، مقدار لازم برای باز کردن یک دریچه تخلیه حاصل می‌شود و مبرد خارج می‌شود و اجازه می‌دهد تا چرخه تکرار شود.

انواع کمپرسور

کمپرسور تناوبی بسیار مقیاس پذیر است و می‌تواند با ظرفیت کم و یا ظرفیت بالای صدها تن طراحی شود. مهم‌ترین عامل ناسازگاری کمپرسورهای تناوبی سر و صدا و لرزش زیاد آنها است.