SardchalStore SardchalStore

یونیت تبرید و کاربر آن در تهویه مطبوع

یونیت تبرید دستگاه تهویه مطبوعی است که عمل تهویه کامل هوا و علاوه بر آن کنترل درجه حرارت هوای ورودی به محیط (هم گرمایش و هم سرمایش) ، کنترل رطوبت هوا و فیلتر کردن هوا را در یک واحد را انجام می دهد. یونیت‌های تبرید اساس سیستم تبرید هستند. از این یونیت‌ها می‌توان برای ایجاد سرما در دامنه‌های مختلف دما استفاده کرد در واقع یونیت های تبرید دستگاه های تهویه مطبوع هستند که کاربرد آنها در هر صنعت کمی متفاوت بوده ولی اساس کار آنها یکسان است و برای تهویه و خنک سازی بیشتر استفاده می شوند . در این پست به برخی از ویژگی های آنها اشاره خواهیم کرد:

  • برای تهویه مطبوع محل
  • برای خنک سازی دمای متوسط انبارها
  • برای خنک سازی در دمای پایین در محفظه انجماد

عملکرد یونیت تبرید تا حد زیادی به کمپرسور بستگی دارد. به طور معمول، کمپرسور رفت و برگشتی اعمال می‌شوند، اما انواع دیگر آنها نیز وجود دارد، به عنوان مثال، اسکرو یا اسکرال، بسته به وظایف عملیاتی، از نیرو‌ی یک یا چند کمپرسور استفاده می‌شود.

یونیت‌های تبرید تک کمپرسور

یونیت‌های تبرید از این نوع بر اساس یک کمپرسور خنک کننده مبرد کار می‌کنند. این امر فشردگی و سادگی بهره برداری را تضمین می‌کند. علاوه بر این، خرید یونیت تبرید از این نوع بسیار آسان‌تر است، زیرا انتخاب چنین یونیتی ساده است و قیمت آن نسبتاً کم است. دستگاه‌های این نوع اغلب برای حفظ پارامترهای دما مشخص در سردخانه‌های کوچک برای ذخیره سازی محصولات و کالاهای دیگر که نیاز به خنک سازی دارند و همچنین برای تهویه مطبوع محل‌ها استفاده می‌شوند.ساده‌ترین و ارزان‌ترین یونیت‌های برودتی تک کمپرسور برای نصب در سیستم‌های یخچال‌دار مانند یخچال‌های ویترینی طراحی شده‌اند و مجهز به کمپرسورهای مهر و موم شده پیستونی هستند. بسته به اینکه چه وظایفی به آنها محول می‌شود، ممکن است ظرفیت‌های مختلفی داشته باشند. کمپرسورهای رفت و برگشتی همچنین می‌توانند در نیروگاه‌های برودتی قدرتمند‌تر که قابلیت خنک سازی محفظه‌ها و محل‌های تهویه را دارند استفاده شوند.برای ماشین‌های برودتی با درجه حرارت، تا به امروز، این نوع کمپرسور به طور فزاینده‌ای در انواع دیگر کارخانه‌های برودتی استفاده می‌شود. ویژگی بارز سیستم‌های اسکرال قابلیت اطمینان، بی‌صدا بودن و ایمنی آنهاست. به همراه کمپرسور می‌توان خازنی را روی قاب نصب کرد. آنها دو نوع هستند: هوا و دارای حامل میانی (آب بیش‌تر از همه استفاده می‌شود).

یونیت تبرید

دستگاه‌های با چند کمپرسور

یونیت‌های تبرید از این نوع از چندین کمپرسور روی یک مدار جمع می‌شوند تا ظرفیت کل سیستم افزایش یابد و بتواند ظرفیت یونیت را بسته به بار در یک زمان خاص تنظیم کند. مزیت اصلی دستگاه‌های چند کمپرسوری سادگی کنترل ظرفیت با اتصال و قطع کمپرسورهای اضافی است. از نظر ساختاری، این دستگاه‌ها پیچیده‌تر هستند، زیرا مجهز به تنظیم کننده‌ها و جبران کننده‌های اضافی روغن  و مبرد هستند.  این امر منجر به افزایش تعداد خطوط لوله شده و بهره برداری از دستگاه‌ها را پیچیده می‌کند.در سیستم‌های چند کمپرسوری، کمپرسورهای مختلف استفاده می‌شود: پیستونی، اسکرال و اسکرو.  برخی از واحدهای چند کمپرسوری با نصب دو مدار تبرید می‌توانند همزمان از دو حالت دما، به عنوان مثال، دمای متوسط و پایین پشتیبانی کنند.