چک لیست تعمیر و نگهداری دیگ بخار

یک دیگ بخار، رایج در ساختمانهای مسکونی، معمولاً 25 تا 30 سال با نگهداری مناسب دوام می آورد. پیروی از برنامه منظم تعمیر و نگهداری برای موتورخانه ساختمان شما تا حد زیادی به حداقل رساندن خرابی ها و وقفه های خدمات کمک می کند. در اینجا برخی از موارد کلیدی است که باید بخشی از برنامه های عملیاتی هر ساختمان باشد. 

تعمیر و نگهداری سالانه

این موارد تعمیر و نگهداری باید سالی یک بار توسط پیمانکار گرمایش بین فصول گرمایش انجام شود

 • سطوح حاشیه آتش را بازرسی و تمیز کنید.
 • تمام مواد نسوز مشعل را بررسی کنید.
 • تمام واشرهای منهول را از نظر نشتی بررسی کنید.
 • تمام شیرهای سیستم را بررسی و آزمایش کنید.
 • تمام سوپاپ های ایمنی را بررسی و آزمایش کنید.
 • قطعی کم آب را تمیز و بازسازی کنید.
 • همه کنترل های عملکرد را مجدداً تنظیم کنید.
 • تعمیرات اساسی پمپ های آب تغذیه
 • گیرنده میعانات را تمیز کنید.
 • پایانه های برقی را بررسی کنید.
 • اتوماسیون دیگ بخار را به حالت تابستانی تغییر دهید.
 • سطح روغن مازوت را بررسی کنید.
 • دودکش ها را تمیز و بازرسی کنید.
 • تمیز کردن و تنظیم دیگ بخار و اجزای آن

بویلر

 

نگهداری دوره ای

این موارد باید توسط کارکنان تعمیر و نگهداری ساختمان به طور مداوم یا هر چند که در زیر نشان داده شده است مورد بررسی قرار گیرد:

- سطح روغن مناسب را در مخزن روغن کمپرسور (روزانه) بررسی و حفظ کنید. از روغن SAE 20/30 استفاده کنید.

- فیلترهای روغن را حداقل دوبار در هفته تمیز کنید:

 قدرت خاموش کردن موتور پمپ. بستن شیر خاموش کننده. فیلتر را بیرون بکشید. فیلتر را تمیز کرده و دوباره در محفظه قرار دهید. درپوش صافی را در موقعیت مناسب قرار دهید، موتور پمپ را دوباره راه اندازی کنید و خلاء را بررسی کنید. خوانش خلاء باید زیاد باشد اگر نه، مهر و موم روی کلاه را بررسی کنید. اگر میزان خواندن زیاد است، شیر روغن را باز کنید.فشار روغن را در مشعل ها بررسی کنید.

- سایت گلس را تمیز نگه دارید. این اجازه می دهد تا دید واضحی از شعله مشعل و تجمع کربن روی محفظه احتراق دیگ بخار (در صورت نیاز) داشته باشید.

- فیلترهای هوا را تمیز نگه دارید. گرفتگی فیلتر هوا می تواند منجر به مخلوط نامناسب هوا و روغن و تجمع کربن (در صورت نیاز) شود.

- دمای گردش روغن را در پیش گرم کننده های جانبی بررسی کنید. دمای ورودی باید 110 درجه فارنهایت تا 120 درجه فارنهایت و دمای خروجی 140 درجه فارنهایت تا 150 درجه فارنهایت برای روغن شماره 6 (روزانه) باشد.

- قطعات آب کم آب/پیش گرمکن روغن کناری (دو بار در هفته).

- در حالی که مشعل روشن است و شعله ای در محفظه احتراق دیگ بخار وجود دارد، قطرات کم آب را تخلیه کنید. هنگامی که دستگاه سرخ می شود، شعله باید خاموش شود. قبل از بررسی سایر قطعی های کم آب، اجازه دهید مشعل شروع به کار کند.

موتورخانه

- آبگرمکن خط آب را بشویید، شیر جدا کننده پایینی را ببندید، شیر تخلیه را به واحد شستشو باز کنید، شیر تخلیه را ببندید و شیر جداسازی را دوباره باز کنید. 

- برای تخلیه لجن و رسوب، کنترل آب زیاد و کنترل غلظت های تصفیه شیمیایی (ماهانه یا در صورت نیاز)، دمیدن کف دیگ را انجام دهید.

- آب آرایش اضافه شده به دیگ بخار و/یا واحد تغذیه دیگ را کنترل کنید. از آنجا که سیستم از طریق حلقه بسته کار می کند، مقدار اضافی آب تازه (تصفیه نشده، اکسیژن دار) برای اجزای دیگ بخار مضر است و اغلب نشانه نشتی در سیستم است. 

- هشدار دود را به صورت هفتگی کنترل کنید: منبع نور و گیرنده را پاک کنید. واحد هشدار دود نباید در بالاترین نقطه خود تنظیم شود. واحد باید مطابق با استانداردهای بخش ساختمان NYC تنظیم شود.

- برنامه دقیق تصفیه آب شیمیایی دیگ بخار را حفظ کنید

- برای ثبت هرگونه مشکل و تعمیر و نگهداری معمول، یک دفترچه دیگ بخار نگهداری کنید.

- احتراق را بررسی کنید، کنترل مشعل را بررسی کنید و عملکرد مشعل را بررسی کنید.

- برنامه بازرسی تله را با جایگزینی عناصر تله در واحدهای آپارتمانی و تله های بخار داخل انبار انجام دهید.

- برنامه بازرسی لوله را انجام دهید تا مطمئن شوید همه لوله ها در جهت منبع بخار (سیستم های بخار یک لوله) یا تخلیه میعانات (سیستم های دو لوله) قرار گرفته اند.