SardchalStore SardchalStore

ساندویچ پانل لانه زنبوری

ساندویچ پانل‌های لانه زنبوری ساختارهایی سبک اما قدرتمند هستند. که شامل یک هسته سبک میانی به شکل لانه‌های زنبور دو ورق بیرونی از جنس آلومینیوم می‌باشند. هندسه این ساندویچ پانل‌ها با توجه به نامش به شکل لانه‌های زنبور، ستونی، توخالی و شش ضلعی می‌باشد.  معمولاً ساندویچ پانل‌های تشکیل شده از عایق لانه زنبوری از نوع پانل‌های کامپوزیت یا آلومینیومی می‌باشند. در پانل‌های کامپوزیت، هسته از جنس فیبر کربن و یا الیاف فایبر گلاس است که با چسب یا لحیم کاری به پوسته بیرونی متصل می‌گردد. سپس یک لایه رنگ پلی استر و بعد یک لایه رنگ ضدخش و در نهایت محافظ ضد خش به آن اضافه می‌شود. پانل‌های لانه زنبوری معمولا از پلی استر تقویت شده با پلاستیک، فیبر با مقاومت بالا و فایبر گلاس ساخته می‌شوند. برای تولید این ساختار ، هسته‌های لانه زنبوری طی فرایندی کشیده می‌شوند و لایه‌های پوسته بیرونی به وسیله چسب با هسته میانی ثابت می‌شوند و در نهایت کل محصول اتوکلاو شده و توسط حرارت عمل‌آوری می‌شود.

ساندویچ پانل لانه زنبوری

پلی استرها گونه‌ای از پلیمرها هستند که دارای گروه استر هستند. پلی استرها با نوجه به نوع ساختار ممکن است ترموپلاستیک و یا ترموست باشند که اغلب از جنس ترموپلاستیک هستند.

نوع دیگری از مواد به نام پلی پروپیلن نیز در ساخت عایق‌های لانه زنبوری کاربرد دارد که به آنها ساندویچ پانل لانه زنبوری PP می‌گویند.

این ساختارها با توجه به کاربرد گسترده در صنایع حساس، آزمون‌هایی از جمله مقاومت در برابر فشار، دانسیته هسته، ضخامت هسته و  غیره را جهت تأیید استاندارد بودن می‌گذرانند.

کاربرد ساندویچ پانل لانه زنبوری

- در صنایع هوا فضا مثل ساخت فضا پیماها و ماهواره ها و موشک ها.

- به عنوان ضربه گیر در بدنه اتومبیل

- تولید تخته‌های موج سواری و پاراگلایدرها و بعضی وسایل ورزشی دیگر

- در بدنه هواپیما و هلی کوپتر

- به عنوان محافظ آرایه‌های خورشیدی، رادارها، آنتن‌ها و تجهیزات الکتریکی

- در صنایع کشتی سازی، بدنه قایق‌ها و ساخت  قطار

کاربرد ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل لانه زنبوری

- استحکام خمشی بالا با وجود وزن کم

- عایق خوب برای صوت و حرارت

- مقاوم در برابر ضربه

- به خاطر حداقل استفاده از مواد سازنده موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

- قابل بازیافت است.

- در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است.