SardchalStore SardchalStore

آیس بانک چیست؟

سیستم آیس بانک یک فناوری مبتنی بر ذخیره ظرفیت خنک کننده در شب و استفاده از آن برای خنک شدن روز بعد است. در شب که برق با هزینه کمتری تولید می‌شود، چیلرها مایعات را خنک می‌کنند و آن را به صورت آب سرد یا یخ سرد ذخیره می‌کنند. در طول روز که برق گرانتر است چیلر خاموش می‌شود و از ظرفیت ذخیره شده برای تأمین نیازهای بار خنک کننده استفاده می‌شود. دمای پایین در شب باعث می‌شود که تجهیزات برودتی با کارایی بیش‌تری نسبت به روز کار کنند و باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. ظرفیت کمتر چیلر مورد نیاز است، که به معنای پایین آمدن هزینه اولیه تجهیزات سرمایه است. استفاده از برق خارج از پیک برای ذخیره انرژی خنک کننده باعث کاهش اوج مصرف برق در روز می‌شود و نیازی به نیروگاه‌های گران قیمت اضافی نیست.

آیس بانک

مزایای آیس بانک

- راه حل عالی برای ذخیره انرژی گرمایی

- مصرف در زمان پیک مصرف برق را کاهش می‌دهد.

- ویژگی‌های کنترل بهبود یافته به دلیل حجم کم مبرد.

- طراحی جمع و جور که می‌تواند برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

- هزینه تجهیزات اولیه پایین‌تر زیرا ظرفیت چیلر کمتری مورد نیاز است.

- ظرفیت موجود در مقایسه با سیستم‌های لوله‌ای که ظرفیت از نظر زمان کاهش می‌یابد ثابت است.

- منطقه انتقال حرارت بزرگ در مقایسه با ردپای مورد نیاز.

آیس بانک

آیس بانک چگونه کار می‌کند؟

آیس بانک بسته‌ای از صفحات یا کویل‌های مسی تشکیل شده است که در مخزنی پر از آب قرار گرفته است. در شب که انرژی کم است، مبرد موجود درصفحات آب مخزن را یخ می‌کند. در طول روز که برق گران ‌تر است کولر خاموش می‌شود. یخ در آب یخ ذوب می‌شود. از این آب یخ می‌توان به طور غیر مستقیم برای خنک کردن محصولات استفاده کرد.

آیس‌ بانک‌ها را می‌توان هم به صورت مستقل و هم در کنار چیلر استفاده کرد. در صورت طراحی مستقل، باید شامل کمپرسورها، کندانسورها، سیم پیچ‌های اواپراتور، مخازن و سایر تجهیزات سیستم تبرید باشد. اگر آیس بانک به عنوان سیستم چیلر طراحی شده باشد، فقط از سیم پیچ و مخزن اواپراتور استفاده می‌شود و آیس بانک از مدار تبرید چیلر خود استفاده می‌کند.

سیم پیچ اواپراتور آیس بانک دارای سنسورهایی است که در صورت ضخیم بودن یخ، سیستم خنک کننده مبرد را قطع می‌کند. همچنین یک همزن برای افزایش انتقال حرارت بین آب و یخ در مخزن آیس بانک وجود دارد.

آیس بانک

در آیس بانک‌ها تقریباً از همه مبردها مانند R717، CO2، پروپیلن گلیکول، اتیلن گلیکول و فریون می‌توان استفاده کرد. جنس آیس بانک‌های صفحه‌ای از انواع فولاد ضد زنگ می‌باشد.

چند نمونه از کاربردهای آیس بانک

- در صنایع شیر و واحدهای مجموعه شیر: در مرحله پاستوریزاسیون

- در صنایع مرغداری: که میزان نیاز به آب سرد در طول روز ثابت نیست.

- در صنایع پلاستیک: برای خنک سازی قالب‌ها و محصولات در فرایند ساخت.

 

- در صنایع مواد اولیه قنادی: که تعداد زیادی کالای مختلف تولید می‌شود و نیاز به مصرف یخچال متفاوت در دوره‌های زمانی مختلف با بارهای برودتی متفاوت دارد.

- در سردخانه‌ها

- در صنایع دارویی

- در سیستم‌های تهویه مطبوع برای ساختمان‌های بزرگ: که الزامات برودتی آنها از نظر زمانی مشخص است یا به صورت غیر همزمان نوسان دارند، به عنوان مثال: دفاتر، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، سالن‌های ورزشی و غیره.