SardchalStore SardchalStore

سیستم های خنک کننده آب و کاربر آنها در صنایع غذایی

بیش‌تر فرایندهای تولید، به مشخصات دمایی  کاملاً مشخصی نیاز دارند. عدم رعایت آنها می‌تواند منجر به مشکلاتی شود و کیفیت محصول را کاهش دهد. این امر مربوط به صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، نفتی، متالورژی و صنایع دیگر است. آب یا سایر سیستم‌های خنک کننده در سیستم‌های تهویه مطبوع، بسته بندی خلأ، در تولید ریخته گری اشکال و غیره استفاده می‌شود.

خنک کننده آب کارآمد و اقتصادی، بدون تجهیزات با کیفیت بالا غیر ممکن است. از بین انواع تجهیرات خنک کننده، محبوبترین آن‌ها عبارتند از:

-چیلر

- خنک کننده‌های خشک

-برج خنک کننده مرطوب

- آیس بانک

متخصصان تجهیزات را بر اساس کاربرد در فرایندها که به نوع و ظرفیت تجهیزات بستگی دارد انتخاب می‌کنند. این کار در صورتی انجام می‌شود که ویژگی‌های هر یک از انواع دستگاه‌های ارائه شده برای خنک کردن آب را درک کنید. دستگاه‌های برودتی ویژه به نام چیلر که در چیدمان سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی استفاده می‌شوند. این تجهیزات برای خنک کردن یا گرم کردن مبرد مایع (اغلب آب یا گلیکول) و هدایت آن به سیستم تهویه مطبوع از طریق سیستم خطوط لوله ویژه به محل نصب مبدل‌های حرارتی طراحی شده‌اند. علاوه بر این، هنگامی که مبرد خنک شده مستقیماً به دستگاه عرضه می‌شود، از چیلرها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، هنگام کار ریخته گری، دمای ثابت باید حفظ شود. این کار توسط چیلر انجام می‌شود، و باعث می‌شود که خنک کنده دمای مطلوبی داشته باشد و آن را به شکل ‌های ریخته گری هدایت کند.

چیلر

برای خنک سازی، جریان قابل توجهی از آب که در فرایندهای مختلف استفاده می‌شود، از کولرهای خشک استفاده می‌گردد. به این نوع خنک کننده برج خنک کننده خشک نیز گفته می‌شود. آنها به عنوان تجهیزات اضافه شده برای خنک کردن خازن های چیلر و واحد کندانسور-کمپرسور سایر تجهیزات تبرید کار می‌کنند.

کولر خشک

هنگام خنک کردن آب ‌در مقیاس صنعتی، از برج‌های خنک کننده مرطوب  که تقریباً در تمام بخش‌های مدرن، جایی که به کنترل دقیق دما نیاز است، استفاده می‌شود. برج خنک کننده مرطوب از نوع باز و بسته است. در نوع اول آب در جلوی سیستم تهویه مطبوع اسپری می‌شود و در اثر تبخیر جزئی خنک می‌شود. در نوع بسته، مبادله گرما با استفاده از مبدل حرارتی انجام می‌شود، که در آن آبی که توسط فن یا هوای سرد خنک شده جریان می‌یابد. این مبدل حرارتی برای فصل سرد استفاده می‌شود و از گلیکول همراه آب استفاده می‌شود تا آب یخ نزند.

برج خنک کننده

اگر قرار باشد از آب خنک کننده در دمای بسیار کم (حدود صفر درجه سانتی‌گراد) به عنوان مبرد میانی استفاده شود، آیس بانک‌ها گزینه مناسبی هستند. برای این منظور، آب در ظروف مخصوص عایق حرارتی قرار می‌گیرد که در آن سیم پیچ‌هایی با مبرد که با دمای زیر 0 درجه سانتی‌گراد گردش می‌کند، قرار دارند. لایه‌ای از یخ روی آنها که ضخامت آن توسط تجهیزات کنترل می‌شود، آب عبوری از مخزن را به دمای مطلوب خنک می‌کند.

آیس بانک

در صنایع غذایی، در کارهای فنی اغلب مقدار قابل توجهی آب با دمای حدود 1 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. در این حالت، آب توسط یک فیلم نازک روی اواپراتور با مبرد توزیع می‌شود، در نتیجه به طور موثر در دمای مورد نظر خنک می‌شود. پس از آن، تا دمای 1 درجه سانتی‌گراد سرد شده، به درون محفظه می‌ریزد و از طریق خط لوله به جای مناسب منتقل می‌شود تا در فرایندهای تولید بیش‌تر استفاده شود.