نصب وب اپلیکیشن

كشاورزان استان هاي شمالي از كشت دوم برنج اجتناب كنند

كشاورزان استان هاي شمالي از كشت دوم برنج اجتناب كنند


احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه در اکثر نقاط کشور بارش نسبت به نرمال کاهش داشته است، اظهار کرد: گزارش‌های سنجش بارندگی در کشور ما نشان می‌دهد که در تمام نقاط کشور با کسری بارش نسبت به نرمال مواجه هستیم.
او بیشترین درصد کم بارشی را نسبت به نرمال مربوط به جنوب غرب، غرب و نیمه شرقی کشور اعلام کرد و افزود: بنابر آمار استان کرمانشاه نسبت به دوره نرمال ۵۰ درصد و استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و مناطق جنوب غرب و غرب نسبت به دوره نرمال ۴۰ درصد کمتر از نرمال بارندگی دریافت کردند.
وظیفه ادامه داد: گرچه با دریافت بارش در جنوب شرق وضعیت تا حدی بهبود پیدا کرد، اما کماکان کم بارشی قابل ملاحظه‌ای از فصل‎های قبل این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.
رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه در استان‌های تهران، البرز و آذربایجان‌ها بارش ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از نرمال است، بیان کرد: سواحل شمال کشور به رغم بارش‌های مناسب که طی این هفته دریافت کردند، اما باز هم نسبت به نرمال بارش‌ها فاصله دارد.
وظیفه در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: کشاورزان در برخی نقاط شمال کشور کشت دوم برنج را انجام‌ می‌دهند و در استان‌های غرب و جنوب اغلب کشت تابستانه در برخی نقاط خواهیم داشت که به دلیل شرایط کمبود بارش در برخی نقاط استان‌های شمالی به کشاورزان توصیه می‌شود که اقدام به کشت دوم نکنند.
این مقام مسئول افزود: با توجه به آنکه بارندگی در فصل تابستان قابل ملاحظه نیست و از طرفی به دلیل بارش‌های کمتر از نرمال و وضعیت تنش آبی در غرب و جنوب غرب تمهیدات خاصی نیاز است که کشاورزان کشت تابستانه داشته باشند.
وظیفه با اشاره به کاهش حجم آب سدهای جنوب غرب کشور گفت: با توجه به کاهش حجم آب، تنش آبی و کمبود در این مناطق جدی است.
رئیس مرکز خشکسالی درباره آینده بارش در سال زراعی جدید بیان کرد: مدل‌های عددی نشان می‌دهد که در پاییز آینده بارش‌ها کمتر از نرمال خواهد بود و همواره انتظار می‌رود که بارش‌ها کمی دیرتر از نرمال آغاز شود.
او با بیان اینکه احتمال بارش‌های کمتر از نرمال در فصل پاییز وجود دارد، گفت: با توجه به شرایط بارش در سال زراعی جدید، کشاورزی با تاخیر آغاز می‌شود.
تاخیر در آغاز بارش های پاییز
رئیس مرکز خشکسالی ادامه داد: با توجه به پیش بینی بارش‌های کمتر از نرمال در پاییز، کشاورزان نسبت به مصرف آب حداکثر تمهیدات لازم را نسبت به مصرف آب و تنظیم مصرف آب داشته باشند.
او دمای کشور در هفته گذشته و طی این هفته را نرمال و کمتر از نرمال اعلام کرد و گفت: طی ۲ هفته باقی مانده مرداد، دما در غالب نقاط کشور نرمال خواهد بود.
رئیس مرکز خشکسالی در پایان با اشاره به اینکه تا اواخر تابستان دما در حد نرمال و نزدیک به نرمال خواهد بود، تصریح کرد: بنابر مدل‌های عددی دما در فصل پاییز به دلیل شرایط خشک هوا قدری بالاتر از نرمال خواهد بود.