نصب وب اپلیکیشن

اجراي نرخ ۷ هزار توماني گندم مانع خروج ارز بيشتر براي واردات مي شد

اجراي نرخ ۷ هزار توماني گندم مانع خروج ارز بيشتر براي واردات مي شد


پرویز اوسطی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در خصوص افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی، گفت: اگر نرخ خرید تضمینی گندم با رقم بالاتری به تصویب می‌رسید قطعا نیاز به واردات این محصول استراتژیک کاهش پیدا می‌کرد. در حال حاضر بخشی از گندم تولیدی کشور به دلیل قیمت پایین تبدیل به خوراک دام شده است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشنهاد من در جریان اصلاح قانون خرید تصمینی گندم برای خرید این محصول قیمت ۷ هزار تومانی بود، ادامه داد: مقرر شده بود که محصولات اساسی تولیدی در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ نیز مشمول اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی شوند که متاسفانه این موضوع رعایت نشد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری باعث شد تا گندم به میزان کافی تولید و خریداری نشود، عنوان کرد: انحراف از مسیر خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی و افزایش قیمت جهانی گندم طی روزهای اخیر باعث خروج ارز بیشتر از کشور شده است و تصمیمات اتخاذ شده در این حوزه آسیب تولید کنندگان داخلی و اقتصاد کشور را به همراه دارد.
وی با بیان اینکه نیاز کشور به محصولی مانند گندم باید به موقع از بازارهای جهانی تامین شود تا شاهد بروز مشکلات فعلی در زمینه امنیت غذایی نباشیم، گفت: تا کنون حدود ۷۰۰ هزار تن گندم از بازارهای جهانی خریداری شده است اما با توجه به کاهش میزان خرید تضمینی این محصول استراتژیک به واردات بیشتری نیازداریم.